Bu festival çok mistik

6. Uluslararası Mistik Müzik Festivali, bugün saat 20.30'da Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleşecek 'Mevlevi Gösterisi' ile başlıyor.

İSTANBUL - 6. Uluslararası Mistik Müzik Festivali, bugün saat 20.30'da Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleşecek 'Mevlevi Gösterisi' ile başlıyor. İstanbul Büyükşehir
Belediyesi CRR Konser Salonu'nun düzenlediği festivalde Hindistan, Azerbaycan, Tataristan gibi değişik ülke ve kültürlerin müzikleri sanatseverlere sunulacak.
Festivalin açılış konseri bugün saat 20.30'da, genel yönetmenliği ve solistliğini Ahmet Özhan'ın üstlendiği İstanbul Tarihi Müzik Topluluğu'ndan. 1991 yılında kurulan topluluk, klasik Türk müziğini özellikle tasavvuf ve mehter üsluplarına ve icra özelliklerine bağlı kalıp yorumluyor.
Yarın Hindistan günü
Festivale Hindistan'dan Shankar Bhattarcharya
ve Grubu katılıyor. Yarın saat 15.30'daki konserde Bhattarcharya ve Grubu, Hint müziğinin vokal, dans ve yerel enstrümanlarını içeren bir kompozisyon sunacak. Aynı gün saat 20.00'de de Taşkın Savaş Müzik Topluluğu'nun 'Nefes ve Semah' konseri izlenebilir.
Festivalde ayrıca 5 Kasım saat 19.30'da, geleneksel enstrümanların yanı sıra batı enstrümanlarına da yer veren ve Gürcistan mistik müziği icra eden Kolkheti dinlenebilir. Tataristan Devlet Münacat Topluluğu ise 6 Kasım saat 19.30'da. Festivalin kapanış konseri ise 8 Kasım saat 19.30'da dini müzikleri içeren ve Üç Horon Kilisesi Akapella Korosu, Sefarad Sinagog İlahileri Korosu ile Yakarış Müzik Topluluğu'nun birlikte sahneye çıkacağı
'Birlikte Yaşamak' konseri. Bilgi için Tel: 0212 231 54 97 (Kültür Sanat)