Bu film, GDO tartışmalarını körükleyecek

Bu film, GDO tartışmalarını körükleyecek
Bu film, GDO tartışmalarını körükleyecek

?Gıda, Ltd.?, marketlerdeki yiyeceklerin kaynağı hakkında ?ilginç? bir belgesel.

!f İstanbul’da bugün
İSTANBUL - 9. AFM Bağımsız Filmler Festivali !f İstanbul’da bugün, bu yılın en iyi belgesel Oscar’ına aday ‘Gıda, Ltd.’ (Food Inc.) var. Marketlerdeki yiyeceklerin nereden geldiğini ve bunun gelecek nesillerin sağlığına etkilerini anlatan film aynı zamanda, bir takım şirketlerle devlet kurumları arasındaki sıkı ilişkiye de değiniyor. Türkiye’de GDO’lara karşı yürütülen kampanya döneminde ayrı bir önem kazanan film bugün 19.30’da Beyoğlu AFM’de izlenebilir.
Festivalin ‘hit’ filmlerinden ‘Dondurulmuş Ruhlar’ ise New York’lu bir aktör olan Giamatti’nin oyunculuktaki başarısızlığına çare olması umuduyla, bir dergide okuduğu ‘ruh depolama’ adlı tıbbi yöntemi denemeye karar vermesi üzerine. Ruhu çıkarılan Giamatti kendine güvenli ama berbat bir oyuncuya dönüşüyor. Ruhunu geri almak istediğinde ise, ruh ticareti yapan Rus mafyasının işin içinde olduğunu öğreniyor. Film, 21.30’da Beyoğlu AFM’de.

Gökkuşağı sineması günü
Festivalde bugün bolca gökkuşağı sineması örneği var. ‘Gece Kuşları’, ‘Faro’ya’, ‘Kardeşlik’ ve ‘Grek Pete’ bugünün programında dikkat çeken filmlerden. Fantastik film sevenlere ise, senaryosunu Kim Ki-duk’un yazdığı yönetmenliğini Jang-hun’un yaptığı ‘Darbe’ önerilebilir. Bunların dışında, ilk gösterimleri cumartesi günü yapılan, ‘Samson & Delilah’ ve ‘Pippa’ya Mektubum’ adlı filmler de bugün tekrar izlenebilecek. Diğer filmler ve festival programı için: 2010.ifistanbul.com (Kültür Sanat)