Bu filmleri herkes izleyemez!

Bu filmleri herkes izleyemez!
Bu filmleri herkes izleyemez!
'Sinema delisi'yseniz İstanbul Film Festivali'nin 'Mayınlı Bölge' bölümü tam size göre... Bu sene farklı tür ve anlatım teknikleriyle sınırları zorlayan, yaklaşımları ve teknik özellikleriyle tekinsiz yerlerde dolaşan 9 film sizi bekliyor. Fakat uyarmakta fayda var; 'tatlı su' sinema meraklısıysanız bu bölümden uzak durun!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Akbank’ın desteğiyle 5–20 Nisan tarihleri arasında düzenlenen 33. İstanbul Film Festivali’nin Mayınlı Bölge bölümünde yer alan 9 sıradışı film şöyle...

Miss Violence / Şiddet Güzeli
6 Nisan Pazar, 19.00, Atlas/ 8 Nisan Salı, 13.30, Feriye/ 19 Nisan Cumartesi, 13.30, Nişantaşı City’s
Alexandros Avranas’ın yazıp yönettiği Yunan sinemasının Yeni Dalgası diye nitelenen hareketin başarılı bir örneği sayılan ve 2013’ün uluslararası alanda en çok ses getiren Yunan filmi Şiddet Güzeli 11 yaşındaki kızlarının doğum gününde intihar etmesi üzerine sessiz kalan bir ailenin dramını konu alıyor. Ekonomik krizin ahlaki yozlaşmayla ilişkisini değerlendiren film, Venedik Film Festivali’nde İstanbul doğumlu başrol oyuncusu Themis Panou’ya En İyi Erkek Oyuncu dalında Volpi Kupası’nı ve Alexandros Avranas’a En İyi Yönetmen ödülünü kazandırdı. Alexandros Avranas ve Themis Panou da festivale katılacak.

Stray Dogs / Sokak Köpekleri
12 Nisan Cumartesi, 21.30, Atlas 3/ 19 Nisan Cumartesi, 16.00, Rexx/ 20 Nisan Pazar, 16.00, Feriye
Tsai Ming–liang’ın programdaki diğer filmi Sokak Köpekleri, Taipei Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Yönetmen; Venedik Film Festivali’nde ise Jüri Özel Ödülü ile Özel Mansiyon kazandı. Başrollerini Kang–sheng Lee, Shiang–chyi Chen, Yi Cheng Lee’nin paylaştığı dramda Tsai Ming–liang, sırtında tabelalarla ayaklı reklam panosu olarak çalışan evsiz bir adam ile iki çocuğunun hikâyesini kendine has minimal bir anlatımla ele alıyor.

Journey to the West / Batıya Yolculuk
16 Nisan Çarşamba, 11.00, Atlas 2/ 19 Nisan Cumartesi, 19.00, Atlas 2/ 20 Nisan Pazar, 11.00, Beyoğlu
Elveda Sinema ile 2004’te Altın Lale’yi kazanan Tsai Ming–liang’ın Şubat ayında Berlin Film Festivali’nin Panorama Bölümü’nde ilk kez izleyici karşısına çıkan son filmi Batıya Yolculuk, yönetmenin İstanbul Film Festivali programında yer alan ikinci filmi. Başrolünde yine yönetmenin fetiş oyuncusu Lee Kang–sheng ile Leos Carax’ın fetiş oyuncusu Denis Lavant’ın rol aldığı Batıya Yolculuk, Budist ritüellerinden esinlenerek, bir Budist keşişin Marsilya ve Noailles sokaklarını yavaş adımlarla katetmesini izliyor.

Norte, The end of History / Tarihin Sonu5 Nisan Cumartesi, 21.30, Beyoğlu/ 16 Nisan Çarşamba, 21.30, Atlas 3/ 20 Nisan Pazar, 21.30, Beyoğlu
Filipin sinemasının bağımsız yönetmeni Lav Diaz’ın en yeni filmi Tarihin Sonu 2013 yılında birçok film listesinin üst sıralarında yer aldı. Dostoyevski’nin Suç ve Ceza’sını günümüz Manila’sına taşıyan film, haksız yere cinayetle suçlanan sıradan bir adam ile memleketteki bitmek bilmeyen ihanet ve kayıtsızlıktan bunalmış nihilist bir entelektüel olan gerçek katilin paralel yaşamlarını izliyor. Tarihin Sonu Nuremberg İnsan Hakları Film Festivali’nde Büyük Ödül’ü aldı.

Nothing Bad Can Happen / Her Şey Düzelecek14 Nisan Pazartesi, 21.30, Feriye/ 15 Nisan Salı, 13.30, Rexx/ 16 Nisan Çarşamba, 16.00, Nişantaşı City’s
Hamburg’da En İyi Senaryo, Fantastic Festival’de ( ABD ) En İyi Kadın Oyuncu, AFI’de Yeni Auteur’ler Eleştirmenler Ödülü, Tallinn’de En İyi Gençlik Filmi ödüllerine layık görülen Her Şey Düzelecek, “İsa Çılgınları” adındaki dini bir gruba katılarak kendine yeni bir yaşam kurmaya çalışan genç ve dindar Tore’yi izliyor. Yanlarına taşındığı ailenin gitgide yükselen fiziksel ve psikolojik şiddetine yalnızca inancıyla karşılık vermeye çalışan Tore’nin çektiği eziyet akıl almaz noktalara varacaktır. Gerçek olaylardan yola çıkan Katrin Gebbe’nin bu ilk filminin prömiyeri Cannes Film Festivali’nin “Belirli Bir Bakış” bölümünde yapıldı. Yönetmen festivalde filmini sunmak için İstanbul’a geliyor.

Child of God / Tanrının Oğlu
13 Nisan Pazar, 21.30, Rexx/ 16 Nisan Çarşamba, 13.30, Nişantaşı City’s/ 20 Nisan Pazar, 13.30, Atlas
Cormac McCarthy’nin aynı adlı romanından uyarlanan Tanrının Oğlu’nun yönetmen koltuğunda oyunculuğuyla da tanınan James Franco var. Franco, filmin oyuncu kadrosunda da yer alırken aynı zamanda senaryosuna da katkıda bulunmuş. 70. Uluslararası Venedik Film Festivali’nin yarışma bölümünde dünya prömiyerini yapan filmin başrollerinde Tim Blake Nelson ve Jim Patrick yer alıyor. Filmde 1960’lı yıllarda, sosyal düzenin dışında yaşamaya çalışan vahşi bir adamın, başarısız bir şekilde hayata tutunmaya çalışırken derin bir suç ve değersizleşme sürecine çekilmesi anlatılıyor. Cormac McCarthy’nin İhtiyarlara Yer Yok romanı da daha önce sinemaya uyarlanmıştı.

The Quispe Girls / Kız Kardeşler
8 Nisan Salı, 13.30, Atlas 2/ 10 Nisan Perşembe, 21.30, Feriye/ 14 Nisan Pazartesi, 19.00, Atlas 3
El Arenal belgeselini çeken Sebastián Sepúlveda’nın ilk kurmaca yönetmenlik denemesi olan Kız Kardeşler filminin senaryosu da kendisine ait. 20. İstanbul Film Festivali’nde Tony Manero ile Altın Lale kazanan, No ile Oscar’a aday gösterilen Pablo ve Juan Larraín kardeşlerin yapımcılığını üstlendikleri Kız Kardeşler, 1974’te Şili’de gerçekten yaşanmış bir olayı konu alıyor. Film Venedik Film Festivali’nde En İyi Görüntü Ödülü’nü aldı.

The Police Officer’s Wife / Polis Memurunun Karısı
5 Nisan Cumartesi, 16.00, Atlas 2/ 9 Nisan Çarşamba, 21.30, Feriye/ 11 Nisan Cuma, 16.00, Atlas
2005 yapımı belgeseli Die grose Stille ile buyuk beğeni toplayan Philip Groning, sekiz yıllık bir aradan sonra çektiği Polis Memurunun Karısı ile aile içi şiddete alışılmadık bir şekilde bakıyor. Üç kişilik bir ailenin gündelik hayatının icinden elli dokuz andan oluşan film, polis koca ve karısının dış dünyada neler yaptıklarıyla pek ilgilenmiyor ve eve odaklanıyor. Seyirciye önce ufak detaylarla hissettirilen şiddet, giderek kendini acık etmeye başlıyor. Biçimci tarzıyla kesinlikle kolay lokma olmayan bu tedirgin edici dram, prömiyerini yaptığı Venedik Film Festivali’nde de eleştirmenleri ikiye bölmüştü.

Story Of My Death / Ölümümün Hikayesi
11 Nisan Cuma, 21.30, Atlas 3/ 14 Nisan Pazartesi, 21.30, Atlas 3/ 18 Nisan Cuma, 21.30, Atlas 2
Bir zamanların küratörü, Katalan senarist ve yönetmen Albert Serra’nın 18. yüzyılda gecen üçüncü uzun metrajlı filminde, Kazanova’nın yolu Drakula‘ya çıkıyor. Ölümümün Hikayesi, Locarno’da ödül alan ilk İspanyol filmi. Yazın dünyasının bize armağan ettiği iki pagan kadın avcısı, masalsı ama bir yandan da ürkütücü olan bu öyküde bir arada. Amatör oyuncuların doğaclama rol yaptığı bu dönem filminde, artık yaşını başını almış Marki Kazanova, uşağıyla birlikte, Karpatlar’a gidiyor ve yol boyunca karşılaştığı büyüleyici manzaralar, insanda natürmort etkisi uyandırıyor.