Bu gece kimselere söz vermeyin!

Bu gece kimselere söz vermeyin!
Bu gece kimselere söz vermeyin!

Gaye Su Akyol, Gece Gezmesi kapsamında 23.15'te Moda Sahnesi'nde. FOTOĞRAF: MUHSİN AKGÜN

Garanti Bankası'nın sponsorluğunda düzenlenen 22. İstanbul Caz Festivali'nde bugün Gece Gezmesi var. 50 TL'lik biletlerle saat 16.00'dan gece 02.00'ye, 03.00'e kadar Bahariye'den Moda'ya, Moda'dan Yeldeğirmeni'ne Kadıköy'ün altını üstüne getirebilir, onlarca konser izleyebilirsiniz. İşte gecenin programı...

GENÇ MÜZİK SOKAKLARA TAŞTI!

İstanbul ’da mı yaşıyorsunuz? Şehirde gerçekleşen müzik olaylarını takip mi etmeden duramıyor musunuz? Son birkaç yıldır yeşerdikçe yeşeren güncel müzik sahnesi ağzınızı mı sulandırıyor? Gideceğiniz konserleri seçerken büyük konser salonlarının programlarına bakmak yerine Beyoğlu’nun veya Kadıköy’ün ara sokaklarındaki mekânların broşürlerini mi kovalıyorsunuz? Artık favori müzik bloğunuzdan ziyade Sofar İstanbul’u mu takip ediyorsunuz? Geçtiğimiz bütün kışı kah Kalben’i, kah Alpman’ı, kah Can Güngör’ü, kah The Away Days’i bir yerlerde yakalamaya uğraşmakla mı geçirdiniz? Bu sorulara cevabınız evetse, festivalde sizin için beşi bir yerde gibi bir etkinlik var: Gece Gezmesi.
İstanbul müzik sahnesinin, sosyal hayatının son yıllarda Beyoğlu’ndan Kabataş’a doğru inip, vapura atlayıp Kadıköy’e geçtiği, Kadıköy’den Bahariye’ye, Bahariye’den Moda’ya, Moda’dan Yeldeğirmeni’ne doğru göç ettiği aşikâr. Gece Gezmesi de kendine bu rotayı belirledi. Kadıköy Sahne, Moda Sahnesi, Saint Joseph Mezunlar Derneği olan Club Quartier, Yeldeğirmeni Sanat Merkezi, Arka Oda ve daha birçok mekâna yayılacak etkinlikte kendinizi dev bir Avrupa festivalinde sahneden sahneye koşturur gibi hissedebilirsiniz, tabii daha minimal ölçekte.
Peki, Kadıköy’ün her köşesinden müziğin yükseleceği bir akşamda canınız caz mı çekiyor, blues mu, akustik indie mi, dream pop mu, folk mu? Hiç dert etmeyin, hepinize yetecek kadar müzik türü var.

İlhan Erşahin ve virtüözlerle dolu ekibiyle İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions, gittiği uzaydan henüz dönen Gaye Su Akyol, Yüzyüzeyken Konuşuruz’un beyni Kaan Boşnak, kalbinden melodileri ve sözleriyle Kalben, indie ve dream-pop adına ülkenin yüz akı The Away Days, avangard caz yorumlarıyla Mikado, caz sahnesinin yıldızı parlayan trompetçisi Barış Demirel, akustik tınıları ve huzur veren vokaliyle Can Kazaz, modern funk tonlarıyla Alpman and The Midnight Walkers, sevdiğiniz neredeyse bütün Türkçe pop şarkılarının söz yazarı Burcu Tatlıses ile 8 mekânda toplamda 16 çiçeği burnunda grubun sahne alacağı etkinlik, tam ağzınıza layık.
Üstelik Gece Gezmesi’nde sadece konser değil, atölyeler de var. TAK Kadıköy, Tasarım Bakkalı ve Ha Za Vu Zu işbirliğiyle gerçekleştirilecek ilk atölyede katılımcılar pet şişe, balon gibi objelerle enstrümanlarını tasarlayacak, ikinci atölyede ise Yeldeğirmeni’nde bir sahne inşa edecek. 8 Temmuz’da müziğe doyacaksınız. (Merve Evirgen’in yazısı Caz Festivali dergisinden alınmıştır.)

GECE GEZMESİ
8 Temmuz Çarşamba, 16.00’dan sabahın ilk ışıklarına kadar...
*50 TL’lik biletlerle Gece Gezmesi kapsamındaki bütün konserlere giriş yapılabilir. Biletlerin, konserlerden önce Club Quartier, Yeldeğirmeni Sanat Merkezi ve Moda Sahnesi’nde yer alan danışma masalarında gece boyunca geçerli olacak bilekliklerle değiştirilmesi gerekmektedir. Mekânların seyirci kapasitesinin sınırlı olduğunu, kapasiteleri dolduğu takdirde içeri seyirci alınamayacağını, ancak mekân kapasitesi açıldıkça giriş yapılabileceğini önemle hatırlatırız.

16:00, TASARIM BAKKALI
Gece Gezmesi’nde sadece konserler değil, atölyeler de var! TAK, Tasarım Bakkalı ve Ha Za Vu Zu işbirliğiyle gerçekleştirilecek atölyelere rezervasyon için rezervasyon@iksv.org adresine e-posta göndererek onay almak gerekiyor.
El Yapımı Enstrüman Atölyesi (16.00-17.00),
16.30 Ha Za Vu Zu ile ön prova
El Yapımı Enstrüman Atölyesi (17.00-18.00)
17.30 Ha Za Vu Zu ile ön prova
Bu iki atölyede de kağıt rulo, balon, hortum gibi malzemeler müzik enstrümanına dönüştürülecek, 18.00’deki konserde de bu enstrümanlarla sahneye çıkılacak.
Pop-Up Sahne Tasarımı (16.00-18.00)
Gönüllüler ve TAK ekibi belirlenen çim alana sahneyi kuracak. (Adres: Rasimpaşa Mahallesi, Karakolhane Caddesi, No: 63 yanı)
Pop-Up Konser (18.00-18.30)
Kurulan sahnede atölye katılımcıları ve Ha Za Vu Zu ekibi akustik bir performans sergiliyor.

ATÖLYE HANGART
19:45, CLUB QUARTIER
St. Josephliler Derneği olarak da bilinen Club Quartier’de 19.45’te İstanbul caz sahnesinin yıldızı parlayan trompetçisi Barış Demirel aka Barıştık Mı sahneye çıkacak. 21.00’de şarkıcı, söz yazarı, besteci, prodüktör ve multi-enstrümantalist Can Güngör kent ozanı samimiyetiyle sahneyi devralacak. 22.15’te ise İlhan Erşahin; Alp Ersönmez, Turgut Alp Bekoğlu ve İzzet Kızıl’dan oluşan İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions projesiyle gecenin kapanışını yapacak.

İlhan Erşahin
20:00, ATÖLYE HANGART
Atölye Hangart’ın tek konserinde pop, funk, rock ve jazz türlerinde performans sergileyen Samet Kılıç & Serhat Yılmaz Duo 20.30’da sahneye çıkacak.

20:00, YELDEĞİRMENİ SANAT MERKEZİ
Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde 20.00’de caz, R&B, funk ve soul tarzlarda müzik yapan henüz 21 yaşındaki Su İdil sahneye çıkacak. 21.15’te ise İstanbul sahnesinin son dönemde en popüler isimlerinden, akustik gitarıyla ve samimi şarkı sözleriyle dikkat çeken Kalben sahneyi devralacak.

20:00, ALL SAINTS MODA KİLİSESİ
İlk albümünü henüz yayınlayan, duyduğunuz neredeyse her Türkçe sözlü şarkının yazarı Burcu Tatlıses ile Yasemin Mori’den Ceylan Ertem’e birçok müzisyen ve grupta gitar çalan Cihan Mürtezaoğlu Duo projesiyle 20.00’de gecenin açılışını yapacak. Ardından akustik gitarı ve şarkı sözleriyle “Türk indie”sinin ve Yüzyüzeyken Konuşuruz’un yaratıcısı Kaan Boşnak 21.00’de mikrofonu devralacak.

20:15, MODA SAHNESİ
Moda Sahnesi’nde gecenin açılışını 20.15’te avangard yaklaşımlarla caz öğelerini bir araya getiren Mikado yapacak. Ardından yurtdışı başarılarıyla göz dolduran dream pop ve indie rock grubu The Away Days 21.45’te sahneyi devralacak. Moda Sahnesi’nin kapanışını ise 23.15’te gitar müziği ve alaturkayı aynı potada eriten Gaye Su Akyol yapacak.

20:30, KÖŞE
Gece dahilinde Köşe’ye demir atan Can Kazaz olacak. MC Recep ismiyle yayımladığı siyasi parodi müzikleriyle tanınırlığını arttıran, pastoral öğelerle süslediği alternatif folk baladları seslendiren Can Kazaz ilki 21.00 ikincisi ise 21.45’te olmak üzere yarım saatlik iki performans sergileyecek.

21:30, LIVING ROOM
Living Room’un açılışını 2013 Nardis Genç Caz yarışmasının kazananı Deniz Taşar ve ekibi Deniz Taşar Quintet 21.30’da yapacak. Ardından veteran caz gitaristi Neşet Ruacan biri 23.15 diğeri 00.15’te gerçekleşecek iki setle seyircinin karşısına çıkacak.

21:45, KARGART
Gece Gezmesi’nde Kadıköy Barlar Sokağı’nın ağır topu Karga cephesinde ilk olarak 21.45’te performanslarında mizah, enstalasyon, video, propaganda öğelerine yer veren şaşırtıcı İstanbul kolektifi Ha Za Vu Zu sahneye çıkacak. Devamında ise Güneş Alpman, Umut Çetin, Ali Somay ve Baran Göksu’dan oluşan, 60’ların saykedelik, surf, funk ve garage rock stillerinden ilham alan Alpman and The Midnight Walkers 23.30’da geceyi kapatacak.
https://www.facebook.com/garanticazyesili