Bu genç sanatçılara dikkat!

Bu genç sanatçılara dikkat!
Bu genç sanatçılara dikkat!
30 yılı aşkın süredir genç sanatçıların çıkış yapmasına vesile olan Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü'nde finale kalan 17 sanatçının eserleri Akbank Sanat'ta sergileniyor.

30 yılı aşkın süredir Türkiye ’de çağdaş sanat alanındaki gelişmeleri teşvik etmek ve genç sanatçılara destek olmak amacıyla Resim ve Heykel Müzeleri Derneği’nin bir süredir Akbank Sanat işbirliğiyle düzenlediği Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü Yarışması sonuçlandı. 

“Arada olmak: her zaman - hiçbir zaman” temalı yarışmaya bu sene, güzel sanatlar, iletişim fakültesi, sosyal filimler ile sanat ve tasarım fakülteleri 3. ve 4. sınıf, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin başvuruları kabul edildi.
Resim, fotoğraf, video, heykel, seramik, yerleştirme, yeni medya ve karışık teknik gibi çağdaş sanatın tüm ifade biçimlerine açık olan yarışmaya bu sene 360 sanatçı katıldı. SMAK müzesi direktörü Philippe Van Cauteren, Prof. Hasan Bülent Kahraman, Resim ve Heykel Müzeleri Derneği yönetim kurulu üyesi Gönül Nuhoğlu ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’dan oluşan jüri, 15 bin TL değerindeki birincilik ödülünün Hazal Ünsal’a verilmesini kararlaştırırken 10 bin TL’lik ikincilik ödülü Volkan Kızıltunç, 5 bin TL’lik üçüncülük ödülü ise Şafak Gürboğa’nın oldu.
Alp Şeker, Ayşe İri, Bestami Gerekli, Betül Sertkaya, Burak Dikilitaş, Ferhat Akay, H. Burak Yel, Elif Erker, Elif Köse, Furkan Öztekin, Gizem Dinç, Gürkan Mıhçı, Mehmet Öğüt ve Soner Ulu’nun eserlerinin sergilenmeye değer gürüldüğü yarışmada ödül alan ve finale kalan 17 sanatçının eserleri 31 Temmuz’a kadar Akbank Sanat’ta görülebilir.


Her yıl olduğu gibi Türkiye’deki sanatın düzeyini yansıtan Akbank Günümüz Sanatçıları Sergisi, ikili bir işlev taşıyor. Bugüne kadar Türkiye’nin sanat dünyasında söz sahibi olmuş, hatta dünyaya açılma olanağını bulmuş neredeyse tüm sanatçıların katıldığı bu sergiler, bir yandan çağdaş sanatın geldiği noktayı vurguluyor ve onun öncü işaretlerini veriyor. Diğer yandan da kendini ifade etme olanağını henüz kazanamamış gençlere kendilerini duyurmak, tanıtmak olanağını sunuyor.