Bu heykellere 'vurmak' serbest!

Bu heykellere 'vurmak' serbest!
Bu heykellere 'vurmak' serbest!
'Ahenk/Vurmalı Heykeller' başlıklı yeni sergisini Galeri Nev İstanbul'da açan Türkiye heykel sanatının büyük ismi Koray Ariş, "Yeni işlerim; dokunulduğunda ortaya çıkan sesle, izleyiciyle bütünleşmesini istediğim interaktif yapıtlar" diyor.

50 yılı aşan sanat serüveninin her aşamasında yapısal, basit, temel ve kuvvetli heykelleriyle tanınan Koray Ariş, ‘Ahenk/Vurmalı Heykeller’ başlıklı sergisiyle 24 Temmuz’a kadar Galeri Nev İstanbul ’a konuk oluyor. Ariş’in soyut, hareketli, kendi içerisinde dengesi olan heykelleri izleyicide dokunma isteği uyandırıyor. Ve bu heykellere 'vurmak', dokunmak serbest!


Koray Ariş, 2011-2014 yılları arasında tamamladığı yeni yapıtlarının yer aldığı ‘Ahenk/Vurmalı Heykeller’ başlıklı sergisiyle ilgili “Yeni işlerim; dokunulduğunda ortaya çıkan sesle, izleyiciyle bütünleşmesini istediğim interaktif yapıtlar. Son 20 yıldır ürettiğim tüm işlerde seyirciyi dokunmaya teşvik ediyorum. Heykellerle temas, dokunurken formun hissedilmesi konusundaki arzum son dönem işlerimin ayrılmaz bir parçası. “Ahenk/Vurmalı Heykeller” isimli son dönem işlerimde de izleyiciyi heykellere dokunup, vurup ses çıkarmaya davet ediyorum. Her heykelden farklı bir ses çıkıyor ve bu sesler ahenk içindeki bir bütünün parçalarını oluşturuyor. Farklı seslerin bir arada varoluşu; çok sesliliği, çeşitlilikten ortaya çıkan armoniyi anımsatıyor” diyor.


Güzel Sanatlar Akademisi mezunu bir anne babanın oğlu olarak dünyaya gelen Koray Ariş, çocukluğunda üç boyutlu nesneler ve ahşap heykeller yapmaya başladı. 1963 yılında girdiği İstanbul Güzel Sanatlar Akadamisi’nden 1968 yılında mezun oldu. Roma Akademisi’nde hoca olan sanatçı Emilio Greco’nun yanında çalışmalarına devam etti. Roma’da 1971 yılında kendi atölyesini kurduktan bir yıl sonra ilk kişisel sergisini açtı. Aralarında Floransa, Belgrad ve Budapeşte’nin de yer aldığı birçok Avrupa kentinde yapıtları sergilendi. 1975 yılında Türkiye’ye dönen sanatçı, o tarihten beri eserlerini Ankara ve İstanbul’da düzenli bir şekilde sergilemekte.


2009 yılında Galeri Nev’de açılan son kişisel sergisinden sonra, sanatçının 2012 yılında bir retrospektif sergisi gerçekleştirildi. Koray Ariş, deri ve kösele malzemeler ile yaptığı heykeller üzerinde dönemsel olarak değişik teknikler deneyerek formlara hayat vermekte. Ahşap ve kurşun eklemeler de kullanan Ariş’in heykellerinde mükemmel bir teknik gözlemlenmekte.1995 yılına kadar figüratif çalışmaları olan sanatçı, daha sonra soyut, hareketli, ve kendi içerisinde dengesi olan formları yapılandırmaya başladı.


1995 yılından bu yana kendi içlerinde bir dengeye sahip heykeller yapmayı tercih eden sanatçı; ahşap ve deri malzeme kullanarak yaptığı heykellerden oluşan “Ahenk/Vurmalı Heykeller” serisinde ise bir sürpriz ile karşımıza çıkıyor; seyirciyi dokunmaya ve dinlemeye teşvik ediyor. Heykeli sadece “güzel bir nesne” olarak görmeyip, duyuların şölen yaptığı ritmik bir atmosferin kalbi haline getiriyor. Seyirci ile interaktif bir ilişkisi olan sanat eserleri, aynı zamanda her birinden farklı seslerin çıktığı doğal enstrümanlara dönüşüyor.


Koray Ariş’in “Ahenk/Vurmalı Heykeller” sergisi 24 Temmuz’a kadar Galeri Nev İstanbul’da izlenebilir. Mısır Apartmanı’ndaki Galeri Nev, salıdan cumartesiye saat 11:00-18:30 arasında ziyaret edilebilir.