Bu kalp seni unutur mu

Besteci ve yorumcu Kızılok, bir süredir tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yaşamını yitirdi.

Besteci ve yorumcu Fikret Kızılok, bir süredir tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yaşamını yitirdi.
Kardiyoloji Servisi yetkilileri, bir hafta önce kalp ve böbrek yetmezliği nedeniyle hastaneye getirilen sanatçının, gece saat 24.00 sıralarında hayatını kaybettiğini belirtti.
Bodrum'daki yazlığında 7 Temmuz 2001 tarihinde kalp krizi geçiren Kızılok, İstanbul'a getirilmiş ve Alman Hastanesi'nde kalp pili değiştirilmişti.

ŞARKILARI HAFIZALARDAN SİLİNMEYECEK

Fikret Kızılok, hafızalardan silinmeyen çok sayıda eser bıraktı. 1947 yılında doğan Kızılok, profesyonel müzik yaşamına Cahit Oben Orkestrası'nda başladı. Orkestra, ilk Altın Mikrofon Yarışması'na, 'Halime' adlı parçayla katıldı.
1969 yılında 'Yumma Gözün Kör Gibi' adlı Anadolu pop türü albümü çıkaran Kızılok, bir süre Sivas'ın Sivrialan Köyü'nde Aşık Veysel'in yanında kaldı.
'Yumma Gözün Kör Gibi' ile 'Altın Plak' kazanan Kızılok, sonra 'Söyle Sazım', 'Emmo-Vurulmuşum', 'Gün Ola Devran Döne' plaklarını yaptı.
1973 yılında 'Haberin Var mı?' plağını çıkaran Kızılok, 1980'li yılların başlarında Bülent Ortaçgil ile beraber Çekirdek Kültür Merkezi'ni kurdu.
Kızılok, son dönemde 'Yana yana', 'Zaman zaman', 'Devrimcinin Güncesi', 'Not Defterimden', 'Yadigar' albümlerini çıkarmıştı.