Bu kez deniz kabuğu

Ahmet Uluçay, 'Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak' filmiyle bu yıl göğsümüzü kabarttı da kabarttı. Film, festival festival dolaşıp ödül üstüne ödül alıyor.
Haber: OLKAN ÖZYURT / Arşivi

İSTANBUL - Ahmet Uluçay, 'Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak' filmiyle bu yıl göğsümüzü kabarttı da kabarttı. Film, festival festival dolaşıp ödül üstüne ödül alıyor. En İyi Film seçildiği 23. İstanbul Film Festivali'nde prömiyeri yapıldıktan sonra, Toronto, San Sebastian (mansiyon aldı), Montpellier'de (En İyi Film seçildi) gösterilen film, şu sıralar Selanik Film Festivali'nde büyük ödül Altın İskender için yarışıyor. Film dünyayı dolaşadursun yönetmen Ahmet Uluçay sağlık sorunları nedeniyle yaşadığı Kütahya'nın Tavşanlı ilçesine bağlı Tepecik Köyü'nden ayrılamıyor. Bu yüzden Uluçay, cuma günü vizyona girecek filmin, önceki gün yapılan basın toplantısına gelemedi.
Yönetmen Ahmet Uluçay, 'Optik Düşler', 'Bizim Köyün Orta Yeri Sinema', 'İnci Deniz Dibinde', 'Exorcise'in de aralarında bulunduğu dokuz kısa film çektikten sonra 'Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak'la ilk defa uzun metrajlı film kulvarında yol almaya başladı. Yapımına 2001 yılında başlanılan film çeşitli sorunlar nedeniyle (Uluçay'ın sağlık problemleri, prodüksiyon sorunları...) ancak 2004 yılında tamamlanabildi. Uluçay, yaşamından izler de taşıyan filmde, biri karpuzcunun, diğeri berberin yanında çırak duran iki çocuğun, köylerinde 'film oynatmak' için verdikleri mücadeleyi anlatıyor.
'Trendeydik, teklif aldım'
Filmin oyuncularından Boncuk Yılmaz dışındakiler Ahmet Uluçay'ın ya akrabası ya da köy ahalisinden. Boncuk Yılmaz ise Ahmet Uluçay'ın bir tren yolculuğunda tanışıp, filminde oynamaya ikna ettiği Anadolu Üniversitesi'nde okuyan bir öğrenci. 24 yaşındaki Yılmaz, yolculuk sırasında yemekli vagonda otururken, Uluçay gelip ona 'Sen Nihal'sin' demiş. Yılmaz "Bu ilginç tanışma, inancı da beraberinde getirdi" diyor.
Yılmaz, lise yıllarında oyuncu olmak istemiş, sınavlara hazırlanmış
ama sonra vazgeçmiş: "Bu istek derinlerde kalmıştı. Sonra böyle bir tesadüf oldu. Yörenin şivesini öğrenmek için çekimlerden üç hafta önce Kütahya'ya gittim. Ahmet abi ve eşi beni evlerinde konuk etti. Ahmet abiyle birbirimizi çok iyi anladık. O çok iyi, çok samimi bir insan. Ben sanki Ahmet abiyi 20 yıldır tanıyormuşum gibi hissediyorum. Çekimler çok keyifli geçti. Çok samimi bir ortamdı. Bence samimiyet projeye ve perdeye de yansıdı."
Onlar şimdi birer delikanlı
Film çekilirken 16 yaşında olan İsmail Hakkı Taslak, Kadir Kaymaz aradan geçen üç yılın sonunda genç birer delikanlı olmuşlar. Kadir Kaymaz üniversite sınavlarına hazırlanıyor. Gıda mühendisi veya matematik öğretmeni olmak istiyor. Taslak ise iş hayatına atılmış. İkisi de çekimlerin ilk günü çok heyecanlanmış. Uluçay onlara sürekli doğal olmalarını salık vermiş. Kaymaz "Kendimizi anlatıyoruz. Kendi şivemizle konuşuyoruz. Kendi hal ve hareketlerimizle davranıyoruz. Bu, bizim işimizi kolaylaştırdı" diyor. Taslak, sette Ahmet Uluçay'ın çok disiplinli olduğunu söylüyor. Ama 'stop' dediği zaman hemen kaynaşıyorlarmış. "Film çekmediğimiz günlerde bir arada oluyorduk. Kahvede çay içip sohbet ediyorduk." Aslında Kaymaz'la Taslak'ın filmdeki gibi sinemaya karşı bir tutkuları yokmuş. Ama futbol deyince işler değişiyor. Kaymaz Galatasaray, Taslak ise Fenerbahçe taraftarı.
Doktorlar yolculuk yapmasına izin vermediği için köyünden ayrılamayan Ahmet Uluçay'ı, basın toplantısında oğlu İdris Uluçay temsil etti. İdris'in söylediğine göre 'Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak' filminin festival festival dolaşıp ödül alması babasını çok çok mutlu ediyor. Oğul Uluçay, "Bu ödüller de gösteriyor ki babam, emeğinin karşılığını alıyor" diyor. Her şeye rağmen Ahmet Uluçay da boş durmuyor elbette. O şimdi 'Karpuz...'dan önce çekmeyi planladığı 'Bozkırda Deniz Kabuğu'nu hayata geçirmeyi düşünüyor.