Bu konserimizi kaçırırsanız eve bekleriz!

Bu konserimizi kaçırırsanız eve bekleriz!
Bu konserimizi kaçırırsanız eve bekleriz!
Çağıl Kaya, 'Bir Parça Ay Biraz Kuş' adlı caz albümündeki şarkıları 'ev konserleri'yle adından söz ettiren Moda String Trio ile birlikte yeniden yorumluyor. Çağıl Kaya ve Günsu Özkarar ile 20 Kasım'da Nardis'te verecekleri konser öncesi konuştuk.

Çağıl Kaya’nın 2014 yılında A.K. Müzik etiketiyle ‘Bir Parça Ay Biraz Kuş’ isimli albümü yayınlanmıştı. Bu sene repertuvar parçalarına yaylı düzenlemeler yaparak yeni bir proje oluşturdu. Çağıl Kaya, Kadıköy çevresinde verdiği ’ev konserleri’ ile kendinde söz ettiren Moda String Trio ile birlikte çalıyor. Sahneye Çağıl Kaya (vokal), İdil Belgin Küçükdoğan (keman), Günsu Özkarar (viyola), Jülide Alpergin - çello, Kağan Yıldız – kontrabas, Eylül Biçer - gitar Tamer Temel - soprano olarak çıkıyorlar. Proje ikinci konserini 20 Kasım’da Nardis Jazz Club’ta gerçekleştirecek. Konser öncesi Çağıl Kaya ve Moda String Trio’dan Günsu Özkarar sorularımızı yanıtladı.

‘Bir Parça Ay Biraz Kuş’ albümü çıkalı bir yıl oldu, nasıl karşılandı size nasıl bir yol açtı?
Çağıl Kaya: Neredeyse bir buçuk sene olmak üzere ve geçen süreç içerisinde çok olumlu geri dönüşler aldık. Bu durum tabii çok mutlu ediyor beni. Uzun bir çalışma sürecinin ardından ortaya çıkardığınız müziğin hem dinleyiciler hem de müzik eleştirmenleri tarafından beğenilmesi, yeni şeyler üretmek adına büyük bir motivasyon kazandırıyor.

Birbirinizle nasıl tanıştınız, konserlerinize gittiniz mi?
Günsu Özkarar: Çağıl’ın, düzenli aralıklarla ve çok severek sahne aldığı Mitanni Cafe’deki kadim dinleyicileriydik biz. Ben mesela İsviçre’de master yaparken, yarı yıl tatillerinde Istanbul’a geliyordum. Çağıl’ı ilk görüşüm, Mitanni’de yine onların bestelerinden oluşan ‘Bir Şeyler Eksik’ konserinde olmuştu. Bayılmıştım ama orada hiç konuşma fırsatımız olmadı. 2 yıl sonra İstanbul’a taşındım. Tesadüf bu ki ortak bir çift arkadaşımızın evlilik yıldönümü kutlamalarında tanıştık ve arkadaş olduk. Ev konserleri ise benim uzun süredir, kendi oturduğum evi kullanarak yapmak istediğim bir şeydi. Bir gün Çağıl’lar bana çaya geldiler ve çay şekerli mi olsun, kekini yesene derken, neden beraber çalışmıyoruz ve albümdeki şarkıları yaylıları da katarak tekrar düzenlemiyoruz dedik. İki disiplini birleştirip, çoksesli olmak istedik kısacası. Ben Çağıl’ın albümü çıkar çıkmaz almış ve şarkıları ezberlemiş bir dinleyicisi olarak dünden razıydım, hemen onlar da yurtdışında eğitimlerini tamamlayıp dönmüş arkadaşlarım Jülide Alpergin (çello) ve İdil Belgin Köçükdoğan’ı (keman) aradım ve provalara başladık. İlk konserimiz aynı zamanda ilk ev konserim oldu. Katılım yüksekti ve çok keyifli geçti. Önümüzde farklı gruplarla başka ev konserleri de var ama çok duyurmaktansa kulaktan kulağa yaymak daha çok hoşuma gidiyor. Böylece en çok isteyen ve ilk duyanlar gelmiş oluyor. Malum, ev ortamı ve kontenjan kısıtlı.

Ortak proje nasıl gelişti? ‘Bir Parça Ay…’daki şarkılar yaylılarla birlikte nasıl bir yere taşınmış oldu?
Çağıl: Düzenlemeleri Tamer Temel ile beraber yaptık, prova sürecinde de bazı değiştirme ve düzeltmeler ekledik. Klasik müzikten farklı bir disiplinden geliyor olmamız, yeni şeyler öğrenmemizi sağlayarak bize bu anlamda çok şey kattı tabii.

Günsu: Biz de senelerdir klasik müzik eğitimi almış klasik yaylı trio olarak caz terimleri ve notasyonu öğreniyoruz provalarda. Başlarda kavrayamadık hatta ne yapmamız gerektiğini, bakakalıyorduk çalmamız gerekirken baya eğlenmiştik halimizle. Kısacası birlikte keşfediyoruz, hepimize yeni bir soluk oluyor.

Çağıl: Şarkılar yaylıların eklenmesiyle yepyeni bir ruha kavuştu. Albüm çıktığından beri çok sayıda konser verdik ve parçalar sürekli gelişti, değişti. Yaylı Trio ile çalmak ise bambaşka bir hale dönüşmelerini sağladı. Bu beni çok heyecanlandırıyor, beraber daha da çok şey yapacağımızı umuyorum.

Çağıl Kaya ve Moda String Trio’yu nerede nasıl dinleyebiliriz? Başka projeler de olacak mı?
Çağıl: En yakın konserimiz 20 Kasım’da Nardis’te olacak. Moda’daki ev konserinden sonraki ve sezonun ilk konseri olacak. Konser salonları ve çeşitli organizasyonlarla görüşmelerimiz devam ediyor.

Günsu: Ayrıca bakarsınız kaçırdığına üzülenler için ev konserimizi bir kez daha yaparız!