Bu lalenin 40 yıl hatırı var

Bu lalenin 40 yıl hatırı var
Bu lalenin 40 yıl hatırı var

92 Barselona Olimpiyatı nın açılışını yapan La Fura dels Baus, İKSV nin 40. yılı için İstanbul a özel bir proje hazırlıyor.

Alanında Türkiye'nin en etkili kurumu İstanbul Kültür Sanat Vakfı, 40. yılını görkemli etkinliklerle kutlayacak. Berlin Filarmoni ve Concertgebouw Orkestrası konserleri, Pekin Operası gösterisi ve daha neler neler...

İKSV’nin 40. yıl tanıtım filmini izlerken keyifleniyor insan. Gururlanıyor. O güzel anlar gelip geçiyor gözünüzün önünden, ‘Kimler gelmiş kimler geçmiş’ hülyalarına dalıyorsunuz. Sonra da şu soru düşüyor aklınıza: İKSV’yi İstanbul ’un kültür sanat yaşamından çıkarırsak geriye ne kalır? Cevabı da düşüyor anında zihninize: Büyük bir boşluk.
Cumhuriyet’in 50. yılında, 1973’te Türkiye ’nin önemli sanayicilerinden Dr. Nejat F. Eczacıbaşı önderliğinde kurulan İstanbul Kültür Sanat Vakfı, 40. yılını kutlamaya hazırlanıyor. İKSV Salon’da dün sabah düzenlenen basın toplantısında İKSV Başkanı Bülent Eczacıbaşı gururla anlattı 40. yıl özel etkinliklerini... 

İSTANBUL’A ÖZEL GÖSTERİ
İspanya’nın dünyaca ünlü gösteri topluluğu İKSV’nin 40. yılı için İstanbul’a özel bir gösteri hazırlıyor. Gerek görkemli sokak tiyatrosu etkinlikleriyle gerekse tiyatro ve opera yorumlarıyla dünya çapında tanınan gösteri topluluğu La Fura dels Baus’un ‘İstanbul İstanbul’ adlı gösterisinin dünya prömiyeri, ilk İstanbul Festivali’nin başlangıcının yıldönümü olan 21 Haziran Perşembe günü Haliç Camialtı Tersanesi’nde yapılacak. 22 Haziran’da da tekrarlanacak gösteri, İKSV ile İstanbul arasında kurulan güçlü bağların altını çizerek, göz alıcı bir gösteriyle geçmişten geleceğe uzanacak bir buluşma olacak. 1979’da kurulan topluluk, 1992 Barcelona Olimpiyatı’nın açılış gösterisini yapmıştı. İstanbullu sanatseverler La Fura dels Baus’u, 1999’da 11. İstanbul Tiyatro Festivali’nde ‘Faust sürüm 3.0’ adlı gösteriden hatırlayacaktır. 

BERLİN FİLARMONİ GELİYOR
40’ıncı yılın en önemli etkinliklerinden biri de günümüzün en etkili, prestijli orkestralarından Berlin Filarmoni’nin efsane şef Sir Simon Rattle yönetiminde vereceği konser olacak. 27 Eylül Perşembe akşamı Haliç Kongre Merkezi’ndeki konserin solistleri ise dünya çapında adından övgüyle bahsedilen, en son Yo-Yo Ma’nın büyük ses getiren İpek Yolu Projesi’nde yer alan çellist Efe Baltacıgil ile kardeşi kontrbas sanatçısı Fora Baltacıgil. 130 yıllık bir geçmişe sahip Berlin Filarmoni’de bugüne kadar şeflik yapan isimler arasında Richard Strauss, Gustav Mahler, Johannes Brahms, Edvard Grieg gibi büyük besteciler de var. 

HOLLANDA’DAN İKİ BÜYÜK TOPLULUK
İKSV, Türkiye ve Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılı kutlamaları kapsamında da iki özel etkinliğe ev sahipliği yapacak. Çağdaş dansın Avrupa’daki en önemli ve dünyadaki en başarılı temsilcilerinden Nederlands Dans Theater, 14 ve 15 Haziran akşamları iki özel gösteri için İstanbul’da olacak. İlk kez 2004 yılında 32. İstanbul Müzik Festivali kapsamında İstanbul’a gelen topluluk, bu kez genç ve dinamik grubu NDT 2 ile dünyaca ünlü koreograflar Jiri Kylian, Paul Lightfoot, Sol Leon ve Alexander Ekman’ın yapımlarından oluşan bir programla seyirciyle buluşacak.
Bu kapsamdaki bir diğer etkinlik ise 10 Kasım Cumartesi akşamı Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek konuk şef Lorin Maazel yönetimindeki Kraliyet Concertgebouw Orkestrası’nın konseri. Pek çok müzik otoritesince dünyanın en iyi senfonik topluluğu kabul edilen Kraliyet Concertgebouw, her biri virtüoz 120 müzisyenden oluşuyor. Kurulduğu 1888 yılından bu yana Strauss, Mahler, Debussy ve Stravinsky gibi pek çok önemli besteci tarafından yönetilen orkestra BBC Music Magazine tarafından 2007 yılının en iyi orkestrası seçilmişti. 

PEKİN OPERASI ŞÖLENİ
2012 Türkiye’de Çin Kültürü Yılı kapsamında İKSV’nin düzenlediği festivallerde özel bölümler olacak. 18. İstanbul Tiyatro Festivali’nde Pekin Operası görsel bir şölen sunarken, Şanghay’dan gelecek olan Song and Dance Ensemble Çin kültürünün çağdaş çizgilerini yansıtacak. Ayrıca, Ansai Waist Drummers ekibi geleneksel sokak etkinliklerinden bir örnek sunacak. 31. İstanbul Film Festivali’nde de Çin filmlerinden oluşan özel bir bölüm yer alacak. 

40 YILIN KİTABI
İKSV’nin 40 yıllık birikiminin kurucuları, çalışanları, destekçileri, sanatçılar ve izleyiciler tarafından anlatılacağı bir kitap hazırlıyor. Vakfın kuruluş yıldönümünün kutlanacağı haziranda yıyımlanacak kitapta, vakfın kuruluşundan bugüne geçirdiği dönüşümler, öne çıkan etkinlikler ve önemli dönemeçler, bu süreçlere katkıda bulunmuş kişilerin tanıklıkları aracılığıyla anlatılacak.

Kİmler geldİ?
MÜZİK FESTİVALİ
Yuri Temirkanov, Riccardo Muti, Valeri Gergiev, Lorin Maazel, New York Filarmoni, Viyana Filarmoni, Elizabeth Scwarzkopf, Reneé Fleming, Miles Davis 

FİLM FESTİVALİ
Bertolucci, Kieslowski, Antonioni, Elia Kazan, Sophia Loren, Ken Russell, Claudia Cardinale, John Malkovich, Jane Campion, Catherine Deneuve, Gerard Depardieu Stephen Frears, Nanni Moretti 

TİYATRO FESTİVALİ
Robert Wilson, Pina Bausch, Sacha Waltz, Peter Brook, Jan Fabre 

CAZ FESTİVALİ
Eric Clapton, Nick Cave, Sting, Elvis Costello, Björk, Suzanne Vega, Leonard Cohen, Norah Jones, Paul Simon,
Massive Attack

40. YIL ÖZEL TASARIMLARI
Şişhane’deki İKSV binasının giriş katında yer alan İKSV Tasarım Mağazası, 40. yıla özel bir koleksiyon hazırlıyor. Nisan ayında satışa sunulacak İKSV 40. yıl özel koleksiyonunda 20’ye yakın Türk tasarımcının İKSV için özel olarak hazırlayacağı cam, seramik gibi malzemelerden yapılmış aksesuvar ve takılardan oluşan 40 parça ürün yer alacak.

‘BİTamBİÖğrencİ’ ATAĞI
İKSV’nin, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle kültürel etkinliklere katılma şansı bulamayan öğrencileri sanatla buluşturan ‘BiTamBiÖğrenci’ projesinin kapsama alanı 2012’den itibaren daha da genişleyecek. Proje kapsamında 21 yaşını henüz tamamlamamış 10.000 gence projeden faydalanma imkânı yaratılacak.

FESTİVALLERDEN ÖZEL GÖRÜNTÜLER
İKSV Genel Müdürü Görgün Taner’le ayaküstü 40. yıl filmini konuşuyoruz. “Ne görüntüler var elimizde” diyor Taner, “Mesela bugün bir dünya starı olan Norah Jones... Küçük bir kulüpte İlhan Erşahin’le şarkı söylüyor. Bunun gibi birçok görüntüyü yıl içinde yayımlayacağız” diyor.

571 bin $
1973’te düzenlenen 1. İstanbul Festivali’nin bütçesi.

17 milyon $
İKSV etkinliklerinin 2012 bütçesi

8.3 milyon
İKSV festivallerinin 40 yıllık toplam izleyici sayısı.

3.2 milyon
İstanbul Film Festivali’nde 30 yılda kesilen bilet sayısı.

3.3 milyon
İstanbul Müzik Festivali’nin 40 yıllık toplam izleyici sayısı.

600 bin
İstanbul Caz Festivali’nin 1994’ten bu yana ağırladığı izleyici sayısı.

750 bin
İstanbul Bienali’nin toplam izleyici sayısı.

748
İKSV’ye 40 yıl boyunca destek veren kurum sayısı.

4
İKSV’nin 1973’teki kadrolu çalışan sayısı.

79
İKSV’nin bugünkü çalışan sayısı.