Bu masal herkes için

Alman operaları içinde özel bir yeri olan Engelbert Humperdinck'in 'Hansel ve Gretel'i Türkiye'de ilk kez İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde (İDOB) sahneleniyor.

İSTANBUL - Alman operaları içinde özel bir yeri olan Engelbert Humperdinck'in 'Hansel ve Gretel'i Türkiye'de ilk kez İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde (İDOB) sahneleniyor. Konuk Alman yönetmen Günter Roth'un sahneye koyduğu 'Hansel ve Gretel'de orkestrayı Nezih Seçkin yönetiyor. Grimm kardeşlerin aynı adlı ünlü masalından uyarlanan 'Hansel ve Geretl'in metni Adelheid Wette'ye ait. Eser, İDOB'un 85 kişilik orkestrası, solistleri ve korosu tarafından yorumlanıyor.
Özgürlüğün yaşamdaki önemi
'Hansel ve Gretel'in konusuna gelince... Yokluk içinde yaşayan ve kendilerine kötü davranan üvey anneleri tarafından gece vakti ormana gönderilen Hansel ve Gretel kaybolur. Ormanda uyuyakalan iki kardeş, ertesi sabah kendilerini şekerden ve kurabiyeden yapılmış bir evde bulur. Açlıktan evi yemeye başlayan iki kardeş bir süre sonra kötü kalpli cadının eline düşer...
Özgürlüğün yaşamdaki önemini vurgulayan
'Hansel ve Gretel' büyüklere olduğu kadar çocuklara da yönelik bir opera. Özellikle müziğiyle öne çıkan, Bülent Atak, Gülderen Erdoğmuş, Aylin Ateş, Evren Ekşi ve Şamil Gökberk'in oynadığı 'Hansel ve Gretel'de küçük oyunculardan oluşan bir grup da rol alıyor. (Kültür Sanat)
'Hansel ve Gretel' 20 Kasım Salı saat 20.00'de AKM Büyük Salon'da görülebilir. Bilgi için Tel: 0212 251 10 23