Bu onur 'Eyüp Pehlivan'a

Güreşin tanınmış isimlerinden Eyüp Ünlü, Holywood'ta çekilecek bir filmde Türk yağlı güreşinin efsane ismi Koca Yusuf'un hayatını canlandıracak.

Ergün AYAZ

KOCAELİ-  Kırpınar yağlı güreşlerini izlemeye gelen Hollywood yönetmeninin temasa geçtiği Eyüp Ünlü, önümüzdeki ay ABD 'ye giderek senaryoyu inceleyip anlaşma yapacak.

Tarihi Kırkpınar güreşlerinde Amerikalı bir yönetmen tarafından uzun süredir izlenen ve efsanevi güreşçi Koca Yusuf'a benzetilen Eyüp Ünlü'ye Hollywood'ta çekilecek ‘Koca Yusuf'un hayatını içeren film projesinde oynaması için teklif yapıldı. Koca Yusuf'u canlandıracağı için onur duyduğunu belirten ve Kocaeli Büyükşehir Kağıtspor Kulübü sporcusu olan Eyüp Ünlü, senaryoda Türk güreş gelenek ve görenekleri iyi bir şekilde peyaz perdeye yansıtıldığı takdirde teklifi kabul edeceğini söyledi.

Kırkpınar güreşlerinde Amerikalı yönetmenin kendisiyle görüşmek istediğinde sinema projesini öğrendiğini söyleyen Eyüp Ünlü, şöyle dedi:

“Kırkpınar güreşleri sırasında İtalya , Fransa ve birkaç ülkeden birkaç kez film teklifi geldi. Fakat ilk defa ‘Koca Yusuf' ile ilgili projede yer alacağım söylenince heyecanlandım. Yönetmen tercüman aracılığıyla Koca Yusuf'a çok benzediğimi ve beni 2 yıldır Kırkpınar güreşlerinde izlediğini ve benzerliğim nedeniyle de teklifte bulunduğunu anlattı. Ata sporumuz güreşin tüm dünyada daha iyi tanıtılması için güzel bir çalışma olacağına inanıyorum.”
Bir ay sonra Amerikalı yönetmen ile Hollywood'a görüşmeye gideceğini bildiren Eyüp Ünlü, anlaşmaya vardıkları taktirde teklifi kabul edeceğini söyledi. Türk kültür gelenek ve göreneklerini içeren ata sporunun senaryoda nasıl bir çalışma içersinde yansıtıldığını incelemek için gideceğini söyleyen Ünlü, şöyle devam etti:

“Türk örf ve adetine yakışan, en iyi şekilde ata sporumuzu anlatan bir film olduğuna inanırsam teklifi kesinlikle kabul edeceğim. Oraya senaryoyu incelemek için gideceğim. Anlaşmaya vardığımız taktirde de filmde rol alacağım. Ayrıca Holywood’un yanı sıra Türkiye’deki bazı yönetmenlerden de gelen teklifler var. Onları da değerlendireceğim.” (dha)


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Fransa

  ,

  İtalya