Bu onur Jean-Luc Godard'ın

Bu onur Jean-Luc Godard'ın
Bu onur Jean-Luc Godard'ın
İsviçre kökenli Fransız film yönetmeni ve sinema eleştirmeni Jean-Luc Godard (80), Oscar onur ödülüne layık görüldü.

LOS ANGELES-Los Angeles’daki Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, Fransız Yeni Dalga Akımı’nın en önemli üyelerinden biri olan Godard’a, tüm meslek yaşamının onuruna kasımda Oscar ödülü verileceğini açıkladı.

Akademi, bu tür törenlere katılmayı pek tercih etmeyen Godard’ın ödülünü almak üzere Los Angeles’a gelip gelmeyeceğinin bilinmediğini belirtti.

Oscar onur ödüllerinin 13 kasımda Hollywood ’da verileceği bildirildi.

Yen Dalga döneminde, o dönemin önde gelen felsefi görüşlerini, özellikle varoluşçuluk üzerine inşa edilmiş sinema tezlerini temel alan Godard, filmlerinde iletişim kopukluğu içindeki modern insanın farklı yaşam biçimlerini, akıldışı sosyal sistemleri, politik tartışma ve olayları konu aldı. Birçok unutulmaz filmin yaratıcısı Godard, bu dönemde Serseri Aşıklar (A Bout de Souffle-1960), Haftasonu (Weekend-1967), Bir Artı Bir (One Plus One-1968) gibi filmlere imza attı.

Akademi, 2009’dan bu yana onur ödüllerini Oscar ödül töreni sırasında değil, televizyonda yayımlanmayan ayrı bir törenle, Hollywood’daki Kodak Tiyatro Salonu’nda veriyor.(aa)


    ETİKETLER:

    Hollywood