Bu orkestrada sadece kadınlar var

Bu orkestrada sadece kadınlar var
Bu orkestrada sadece kadınlar var
Tamamen kadınlardan kurulu olan klasik müzik orkestrası Feminİstanbul, İstanbul Kültür Üniversitesi'nde verecekleri konserle müzikseverlerin karşısında olacak
Haber: SEMA ASLAN / Arşivi

Her biri Enka Sinfonietta, İstanbul Oda Orkestrası, Akbank Oda Orkestrası, Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Borusan Filarmoni Orkestrası gibi Türkiye ’nin önde gelen orkestralarında çalan ve sayıları organizasyona göre değişen Feminİstanbul, bir başka iddialı klasik müzik orkestrası olarak sanat ortamındaki yerini aldı. Ancak Feminİstanbul’u diğer orkestralardan ayıran önemli bir özelliği var: Sadece kadınlardan mükerrep bir grup olmaları. Feminİstanbul, donanımlı kadınları bir araya getirirken, müziğe kadın ruhuyla yaklaşmayı amaçlıyor. Grubun çekirdek kadrosu bir kuartetten oluşuyor ancak yaylı sazlar 20 kişiye kadar çıkabiliyor; grup, nefesliler ve vurmalılarla birlikte 40 kişilik bir senfoni orkestrası olarak sahne alabiliyor. 

Klasik müziği geniş kitlelere tanıtabilmeyi amaçlayan Feminİstanbul’un ilk konseri, 7 Mart 2012’de İstanbul Kültür Üniversitesi’nde. Sahnesinde klasik müziğin başarılı isimlerini ağırlamayı sürdüren İstanbul Kültür Üniversitesi, Prof. Mesut İktu’nun öncülüğünde hazırlanan programla sanatseverleri bir araya getiriyor. Feminİstanbul, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in de katılımıyla gerçekleştirilecek konserde özel bir programla çıkacak müzikseverlerin karşısına.
Grubun kurucu üyelerinden, viyolonsel sanatçısı Jülide Canca Eke, daha önce başka orkestraların kuruluşunda rol almış. Uzun yıllar Akbank Oda Orkestrası’nda da çalışan Eke, orkestranın kuruluş fikrini şöyle anlatıyor: “İş alanlarımız son derece sınırlıydı zaten… Baktık, çok sayıda donanımlı kadın müzisyen var, o halde neden bir kadın orkestrası olmasın dedik. Bu nitelik, doğrusu daha çok ilgi çekiyor. Ayrıca müziğe kadın estetiği katmak da istedik ki bu bizce doğru bir yaklaşım. Yurtdışında konserler verebilmek, Türk kadınını tanıtmak arzusundayız”. 

Feminİstanbul, farklı konseptlere açık bir grup. Dünyaca ünlü orkestraların ses getiren ‘popüler hareketler’i onlar için ilham kaynağı. Feminİstanbul’un üyeleri, kadın bestecilerin ilerlemesinin önünü kapatan bakış açısını eleştiriyor ancak tavırlarında protest bir niteliği değil, sanatsal bir inceliği gözetiyor. Dünyanın en büyük orkestralarına da yakın tarihe kadar kadın müzisyen alınmadığına dikkat çeken Feminİstanbul’un adını, başta kadın festivallerinde olmak üzere daha sık duyacağız. Fakat grup, özel organizasyonlar için de sahne alıyor. 

Detaylı bilgi için:
feministanbul.org ve biletix.com