Bu pazar belgesel pazarı kuruluyor

Bu pazar belgesel pazarı kuruluyor
Bu pazar belgesel pazarı kuruluyor
5 Nisan Pazar gününün önerileri bir eski, bir yeni bir de ortaya karışık belgeseller oldu.
Haber: ELÇİN YAHŞİ / Arşivi

5 Nisan Pazar gününün önerileri bir eski, bir yeni bir de ortaya karışık belgeseller oldu.


İyi, Kötü ve Çirkin /The Good, the Bad and the Ugly / Anılarına

Açılış töreninde Onur Ödülleri verilirken Cahit Berkay melodileri eşliğinde perdeye yansıyan eski, güzel filmlerin kliplerinin bir çok kişiyle birlikte beni de ağlattığı doğrudur. Aman en yeni filmleri kaçırmayalım, ilk gören biz olalım, hiçbir şeyden eksik kalmayalım derken aslında ne kadar çok şey kaçırdığımıza ağladık belki de, kimbilir? Neyse, sadede geleyim, İyi, Kötü ve Çirkin’i beyaz perdede izlemek, Ennio Morricone’nin müziğini yüksek perdeden dinlemek bana göre paha biçilmez bir deneyim. Gerçi film geçen yıl ölen Eli Wallach anısına gösteriliyor ama American Sniper’dan sonra Clint Eastwood anısına izleyecekler de az değildir herhalde.

Atlas 2, 21:30

A Most Violent Year / Akbank Galaları

Sistemin içine girmeyeceğim, ben onlar gibi olmayacağım diye diye nurtopu gibi bir gangster olan kahramanımızın zorlu geçen yılını gayet güzel anlatan filmin oyuncuları takdire şayan. Başroldeki Oscar Isaac’i Inside Llewyn Davis’ten, karısını oynayan Jessica Chastain’i son dönemin neredeyse bütün Hollywood filmlerinden polis müdürünü oynayan David Oyelowo’yu ise Selma’daki Martin Luthen King Jr. rolünden tanıyoruz. Oyelowo’nun geçen yıl erkek oyuncu dalında Oscar’a aday olmaması skandal olarak nitelendirilmişti.

Atlas, 21:30, Rexx 21:30

Bir demet belgesel

Belgesel pazarı olmuş bu pazar. Gerçekten hepsi birbirinden ilginç. Bugüne NTV Belgesel Kuşağı’ndan üç film sığdıralım. Silahlı isyancıların tehdidi altındaki Kongo Virunga Milli Parkı’nda yetim kalan gorillerin ve daha iyi bir dünya için kendi feda edenlerin belgeseli Virunga (Atlas 2, 16:00). Yoksul bir madenci köyünün yetiştirdiği yarış atının gerçek ve son derece çarpıcı hikayesi Gönüllerin Şampiyonu / Dark Horse (Atlas 2, 13:30). Bugünlük son olarak da Kızıl Ordu /Red Army (Atlas 2, 19:00) diyelim. kızıl Ordu buz hokeyi takımı aracılığıyla 80’lerin SSCB’sinden bugüne yaşanan değişimler. Cannes’da aşırı beğenilmiş, yapımcıları arasında Werner Herzog var.

 

 

Dünyanın bütün acıları bugüne toplanmış