Bu rengarenk resimde hiç boya kullanılmamış!

Bu rengarenk resimde hiç boya kullanılmamış!
Bu rengarenk resimde hiç boya kullanılmamış!
Ressam Murat Kösemen'in boya kullanmadan oyun hamuru ve plastilin'le yaptığı resimler Galeri Linart'ta.

Ressam Murat Kösemen, herhangi bir boya kullanmadan yazlık mekanlardaki insan topluluklarını, kafelerdeki hayatları, klasik arabalarla binaları betimlediği ‘Volume 1’ başlıklı sergisiyle Gallery Linart’a konuk oluyor. ‘Volume 1’, Leipzig Hochschule Grafik und Buchkunst’ta eğitim gören ve Leipzig, Lyon ile Pekin’de karma sergilere katılan Murat Kösemen’in Türkiye ’deki ilk kişisel sergisi. Eserlerinde günlük hayattan esinlenen sanatçı, ışık/gölge oyunlarına ve ayrıntılara yer vermeden sadece geniş renk lekeleri kullanarak anlatmak istediklerini basit bir dille sanatseverlere sunuyor.
Hayatı bir oyun gibi gördüğünü, kendi amacının da oyun oynamak olduğunu belirten Kösemen, bunun için en verimli, en geniş alanı da sanatın sağladığını dile getiriyor. Kendisini bu alanda olabildiğince özgür bırakabilen Kösemen, bu özgürlüğün oyunu daha zevkli hale getirdiğini vurguluyor.
12 eserin yer aldığı ‘Volume 1’deki eserlerinde oyun hamuru ve plastilin kullanan sanatçı; genelde üç boyutlu olarak kullanılan bu malzemeyi iki boyuta indirerek malzemenin sadece renk özelliğini ön plana çıkartıp boyut özelliğini ortadan kaldırıyor. Eserlerin herhangi bir boya kullanılmadan oluşmasını sağlayan bu yöntem, izleyiciyi de amacı dışında, alışılagelenden farklı şekilde kullanılmış bu malzemeyle baş başa bırakarak şaşırtıyor... Kösemen’in sergisi 26 Nisan’a kadar Gallery Linart’te. Tel: 0212 247 47 29


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Oyun

  ,

  klasik

  ,

  eğitim

  ,

  yöntem