Bu salondaki herkesin hocası!

Bu salondaki herkesin hocası!
Bu salondaki herkesin hocası!
Arka sıramızda oturan bir çocuk babasına "Baba bu teyze kim? Herkes ona merhaba diyor" dedi. Babası, "O hepimizin, şu salonda oturan herkesin hocası" diye cevap verdi. Evet, hepimiz onun öğrencisiydik. Hocamızı, Prof. Sevda Şener'i kaybettik.
Haber: FİLİZ ELMAS - elmasfiliz@gmail.com / Arşivi

Birlikte gittiğimiz bir oyunun galasında, salondaki seyircilerin çoğu onun yanına gelerek “Merhaba hocam nasılsınız” diye sormuştu. Arka sıramızda oturan bir çocuk bu duruma şaşırarak babasına “Baba bu teyze kim? Herkes ona merhaba diyor” dedi. Babasının çocuğa verdiği yanıtı, “O hepimizin, şu salonda oturan herkesin hocası” sözünü, oyun sonrasında hocama aktardığımda, her zamanki tevazusu ile susmuş ve sadece gülümsemişti.
Evet, hepimiz onun öğrencisiydik. Hocamızı, Prof. Dr. Sevda Şener’i kaybettik. Sevda Şener, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi, aynı okulda açılan Tiyatro Bölümü’nde yıllarca hocalık yaptı. İngiltere’de Bristol Üniversitesi’nin Dram Bölümü’nde, Avusturya’da Viyana Üniversitesi Tiyatro Bilimi Enstitüsü’nde seminerlere ve derslere katıldı. Ankara ve Bilkent Üniversitelerinde tiyatro kuramları, dramaturgi, eleştiri kuramları, estetik, çağdaş sanat, modern ve modern sonrası tiyatro konularında dersler verdi.
Onun öğrencisi olmak hepimiz için büyük bir şanstı. Hocamız yazdığı kitaplar ve makaleler ile Türkiye ’de tiyatronun teorik temellerinin oluşumuna önemli katkılar sağlamıştır. Prof. Dr. Füsun Akatlı onu “Bir tiyatro filozofu” olarak tanımlar. Çağdaş Türk Tiyatrosunda Ahlak Ekonomi Kültür Sorunları kitabında, 1923-1970 döneminde yazılan oyunlardan hareketle, Türk tiyatrosunun tarihsel alt yapısını oluşturan toplumsal ortamı inceler. Çağdaş Türk Tiyatrosunda İnsan adlı çalışmasında aynı dönemde tiyatronun insana bakışını ve insan-toplum ilişkisini ele alır. Musahipzade Celal ve Tiyatrosu, Nazım Hikmet’in Oyun Yazarlığı, Cumhuriyet’in 75. Yılında Türk Tiyatrosu, Gelişim Sürecinde Türk Tiyatrosu onun Türk tiyatrosu alanında yazdığı diğer kitaplar arasında yer alır. Dünden Bugüne Tiyatro Düşüncesi halen tiyatro alanında yazılmış en önemli kuram kitabıdır ve Antik Yunan’dan günümüze tiyatro düşüncesinin oluşumunu, ekonomik, sosyal ve siyasal bir altyapı içinde inceler. Yaşamın Kırılma Noktasında Dram Sanatı dram sanatına ilişkin temel kavramları, sanatın tarihsel oluşum sürecinde ele alır. Oyundan Düşünceye, İnsanı Geçitlerde Sınayan Sanat: Dram Sanatı, İzleri Kaldı, Oyunlar ve Gerçekler hocamızın yazdığı diğer kitapları arasında yer alır.
Prof. Dr. Sevda Şener tiyatro alanında Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü, Avni Dilligil Jüri Özel Ödülü, Tiyatro ve Televizyon Yazarları Derneği Hizmet Ödülü, İtalya Adelaide Ristori Ödülü, Kültür Bakanlığı Tiyatro Eleştiri, İnceleme ve Araştırma Ödülü, Nisa Serezli Tiyatroda Yılın Kadını Ödülü, Ankara Sanat Kurumu Onur Ödülü, Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali Emek Ödülü, Aydın Üstüntaş Onur Ödülü ve İstanbul Tiyatro Festivali Onur ödülü gibi pek çok ödülün sahibidir.
Sevda Şener hakkında yazmak çok zor. Hele de onun öğrencisi iseniz bu daha da zor... “Pamuk hocamızı” kaybettik, çok üzgünüm.... Hocam olarak ondan öğrendiklerimi anlatmaya sözcüklerim yetmez. Ama insan olarak kazandıklarımı belki bir kaç cümle ile ifade edebilirim. Eleştirilerinde söylemek istediklerini kimseyi kırmadan, ama açık bir dille ifade eder, teorik birikimini duru bir üslupta aktarırdı. Kendisi gibi yazıları da zarif, dürüst ve içtendi. Yaşama karşı gösterdiği tevazu sizde büyük bir saygı uyandırırdı. Ondan alçakgönüllülüğü, bilgilerini paylaşmayı, insanlara öfke değil saygıyla yaklaşmayı ve inandığı değerlerin her zaman arkasında durmayı öğrendim.
Hocam, sizi tanımanın onuru ile önünüzde saygıyla eğiliyorum....