Bu sergide Gezi de var

Bu sergide Gezi de var
Bu sergide Gezi de var
Grafik sanatçısı Cemil Cahit Yavuz, Evin Sanat Galerisi'nde açılan sergisi 'Serbest Alan'da insanlık halleri ve kent yaşamını ironik bir dille sorguluyor...
Haber: MUGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Türkiye ’nin figür ağırlıklı yapıtlar üreten önde gelen sanatçılarının, Neş’e Erdok gibi ustaların galerisi olarak haklı bir üne sahip Evin Sanat Galerisi sonbaharı alışılageldik konseptinden farklı bir sergiyle karşılıyor. Evin Sanat Galerisi ev sahipliği yapacağı ilk grafik sergisinde bu alanın usta bir ismi Cemil Cahit Yavuz’a yer vermiş. CC Yavuz, “Serbest Alan” başlığı altında grafik çalışmalarını ve tuval üzerine akrilik resimlerini sergiliyor.
İstanbul ’da sonbahar kültür ve sanat etkinlikleriyle oldukça renkli ve derinlikli geçeceğe benziyor. CC Yavuz’un insanı hem gülümseten hem de düşündüren mizah duygusu güçlü grafikleri ve kimi figürleri mercek altına alarak farklı teknik ve boyutta yeniden ürettiği çalışmaları insanı hem gülümsetiyor hem de düşündürüyor. Hepsi çok ince işçilik, adeta bir nakkaş gibi işlenmiş her bir figür ve detay. Düşünsel olarak da aynı güce sahip, insanlık halleri, kent yaşamı çok yerinde metaforlarla sunuluyor.

Sergiyi sanatçıyla birlikte dolaştık. Ne düşünerek neyi neden yaptığını o da birçok sanatçı gibi anlatmak istemiyor. Ona göre yorum izleyicinin hakkı.
Galerinin iki katına yayılmış sergi aslında üç gruba ayrılmış denebilir. Düzenlemeler, tek figürlü işler ve esprili lekeler. Esprili lekeler, bugüne dek çeşitli dergilerde "Leke Oyunları" başlığıyla yayımlanan çalışmalarından oluşuyor. Sergide grafik dil öne çıksa da bu dil, özgün bir ifade biçimine dönüşüyor ve kendine sergiye adını veren kendine serbest bir alan yaratıyor.
‘Karın tokluğuna çalışmak’, ‘Kadın özgürlüğü’, ‘Gezi Parkı’, ‘Yüksektekiler’, ‘Uçma dersleri’, ‘Dialog’ hangi birini saysam hepsi anlam yüklü çalışmalar. Ben kendi adıma böyle bir sanatçıyı tanımaktan çok mutlu oldum sergiyi vakit yaratıp dolaşın beğeneceksiniz…
Cemil Cahit Yavuz’un “Serbest Alan” isimli 9 Eylül’de açılan sergisi 27 Eylül 2014 tarihleri arasında Pazar günleri hariç her gün Evin Sanat Galerisi’nde izlenebilir.


Cahit Cemil Yavuz Kimdir?
Birçok dergide çizgi roman, kapak, tipler ve karikatürler çizen Cemil Cahit Yavuz, 1985 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nde yüksek lisansını tamamlamış. Bugüne kadar altı kişisel sergi açan ve birçok karma sergiye katılan sanatçı, grafik tasarım ve illüstrasyon işlerinin yanı sıra çeşitli serbest grafik işler üretiyor. İstanbul Aydın Üniversitesi Grafik Bölümü’nde ders veren Cemil Cahit Yavuz, aynı zamanda Ot dergisinde “Leke Oyunları” köşesine devam ediyor.