Bu türbülansa kapılmak gerek

Bu türbülansa kapılmak gerek
Bu türbülansa kapılmak gerek

İlk sergisini 1990?da Ankara?da açan Galeri Nev sanatçısı Elvan Alpay?ın resimleri de sergide.

Galeri Nev'deki Türbülans adlı sergi, 'hayatın sarsıntı ve iniş çıkışlarına' işaret eden sanatçıları bir araya getiriyor. Sergide Erol Akyavaş'tan Serkan Özkaya'ya yedi sanatçı var

İSTANBUL -  Hayatın sarsıntıları, inişleri-çıkışları ve savruluşlarına dikkat çeken yedi sanatçının işleri, Galeri Nev’in Beyoğlu Mısır Apartmanı’ndaki yerinde izleyiciyle buluşuyor. Serginin adı ‘Türbülans’. Katılan sanatçılar ise, Türkiye sanatının farklı kuşaklardan ilgi çekici yedi ismi: Erol Akyavaş, Serkan Özkaya, İnci Eviner, Elvan Alpay, Erdağ Aksel, Hale Tenger ve Nermin Er. 

Hale Tenger’in ‘yumuşacık’ işi
Türk resminin 1999’da kaybettiği Erol Akyavaş’ın geleneğe işaret eden resimlerinden ilginç bir örnek, adı ‘Sonsuzluk’ olan bir litografi yer alıyor sergide. Akyavaş’ın bugünkü Beyaz Müzayede satışında ‘Kuşatma’ tablosuna başlangıç olarak 1.5 milyon lira istendiğini hatırlatalım. Serkan Özkaya, her zamanki gibi epey ironik ve zekice bir ‘uyarıda’ bulunup evdeki koltuğu balonlara taşıtıyor; İnci Eviner desenlerinde çocukluğumuzun o sıcak ve güvenli ortamını uyarıcı bir dille hatırlatıyor. ‘Türbülans’ta Erdağ Aksel, Duchamp ve Giocometti’ye referans veren metal heykelleriyle, Elvan Alpay diğerlerine göre epey dingin capcanlı resimleriyle, Mike Berg metal bir heykeliyle katılıyor. Hale Tenger’in, Nisan ayında Londra’daki Sotheby’s müzayedesinde satılacak ‘We are So Lightly Here’ adlı imgelerle yüklü ‘yumuşacık’ işi de bu sergide. Kâğıttan alimünyuma doğru yürümüş Nermin Er’in, masalsı çalışmaları da ‘Türbülans’ın dikkat çekici işleri arasında yer alıyor. (Kültür Sanat)