'Bu ülkenin acil vicdana ihtiyacı var'

'Bu ülkenin acil vicdana ihtiyacı var'
'Bu ülkenin acil vicdana ihtiyacı var'
Film Yönetmenleri Derneği, Berkin Elvan'ın ardından bir basın açıklaması yayımladı. "Herkes birbirinin gırtlağına sarılmaya hazırlanıyor, görmüyor musunuz?" diyen açıklama şu şekilde:

Berkin Elvan 15 yaşındaydı. 269 gün önce Gezi Parkı’nın yok edilmesini önlemeye çalışan insanlara karşı polisin ölümüne müdahalesinde, başına isabet eden gaz bombası fişeğiyle yaralandı. Uyanamadı. 11 Mart 2014 günü yaşama veda etti. Daha doğrusu yine polis şiddetiyle öldürülmüş oldu. Oysa 15 yaşındaki Berkin in daha yaşayacak uzun bir ömrü vardı. O gülümseyen yüzü, bu ülkenin bir çiçeği olarak açmaya devam edecekti. Oturdukları iktidar koltuğuna ölümüne sarılanlar onu da öldürmekte tereddüt etmediler.

Annesinin feryadı hepimizin gözlerini kanattı. Annesi, ’Benim kuzumu öldürdüler’ diye feryat etti ağladı. Bu cinayet hepimizi ağlatmıştır. Berkin Elvan cinayeti bu ülkenin taşını toprağını, börtü-böceğini dahi ağlatmıştır. Bahara durmuş çiçekler bile gözyaşı dökmüştür.

Siyasi iktidarlar her zaman bu ülkenin evlatlarına aynı acımasızlığı göstermiştir. Ülkesinin ve içinde yaşayan insanlarının dertleriyle dertlenen ve ses veren gencine-yaşlısına yaklaşık aynı kaderi kaftan olarak biçilmiştir. Bu iktidar anlayışını daha ne kadar sürdüreceksiniz? Daha ne kadar insan öldüreceksiniz ? Bu ülke topraklarına daha ne kadar gözyaşı döktüreceksiniz? Ülkenin her tarafına kin ve nefret tohumları ekmeye daha ne kadar devam edeceksiniz? Sokaklarda linç kültürünün nasıl yayıldığını görmüyor musunuz? Bırakın siyasi çatışmayı, spor karşılaşmaları bile linç kültürüne maruz kalıyor.

Bu ülke yarınının ne kadar karanlık olduğunu görmüyor musunuz?

Berkin Elvan, elindeki bir ekmeği evine götüremedi. Bugün onu son yolculuğuna gönderirken elindeki o bir ekmeği bile yanında götüremiyor. Ya sizler kaç ekmekle doyuyorsunuz? Ölürken yanınızda ne götüreceksiniz? Adaleti uygulamakla görevli mahkemelerin duvarında ‘Adalet Mülkün Temelidir’ yazar. Bugün ‘Mülk adaletin temelidir’ haline dönüşen adaletin yok edildiği bu ülkede vicdanlarımızı neye ve nereye teslim edeceğiz? Avukatlar, savcılar ve hakimler artık olmayacak mı? Yoksa ‘Kim hakimse odur hakim’ adaleti mi artık inşa edildi?

Bu ülkenin acil demokrasiye, acil adalete, acil vicdana, acil hoşgörüye ihtiyacı vardır. Ülkenin her yerinden bu feryat yükseliyor, duymuyor musunuz? Herkes birbirinin gırtlağına sarılmaya hazırlanıyor, görmüyor musunuz?