Bu yazın hit şarkısı neden yok?

Bu yazın hit şarkısı neden yok?
Bu yazın hit şarkısı neden yok?
Bu yazın şarkısını hatırlayan var mı? Neden çıkmadı? Habertürk'ten Bülent İpek, Habertürk müzik yazarı Sırma Karasu'nun gündeme getirdiği bu soruları müzik dünyasından ünlü isimlere sordu.

Yazın son günleri yaşanırken, Habertürk müzik yazarı Sırma Karasu, bu yazın bir hit şarkısı olmadığını gündeme getirdi. Gerçekten de kimse dillerden düşmeyen bir şarkı hatırlamıyor. “Türk pop müziğinde bu yazın şarkısı ne?” sorusuna net cevap bulunamıyor.
Hande Yener, Hadise, Sıla, İrem Derici, Serdar Ortaç, Gülşen, Ozan Doğulu, İskender Paydaş, Tarkan, Demet Akalın, Funda Arar plajlarda ve sokaklarda şarkıları en çok duyulan isimler. Şarkıcılar ve DJ’ler hit şarkı çıktığını savunurken müzik otoriteleri ve prodüktörler, sektördeki daralmanın hit şarkı çıkmasına imkân vermediğini ifade ediyor. İskender Paydaş, bu kadar yoğun siyasi gündemde hit şarkı çıkamayacağını öne sürerken, birçok yaz albümünün Soma faciası ve seçimler nedeniyle ertelendiğini söylüyor.

‘Siyasi gündem albümleri erteletti’
Besteci-aranjör İskender PAYDAŞ: Bu yaz hit şarkı çıkmaması siyasi gündemin yoğunluğundan kaynaklandı. Önceki yıllara göre çok daha az şarkı ve albüm yayınlandı. Soma faciasi ve seçimler nedeniyle siyasi gündem çok yoğundu. Bizimle birlikte birçok albüm çıkışını erteledi. Sadece benim hazır olan 3 albümüm ertelendi. Yayınlanan şarkılar da bu yoğun tartışmalar içinde promosyonunu yapamadı. Siyasi gündem her şeyi bastırdığı için müzik arka planda kaldı. Benim dün çıkan “Zamansız Şarkılar-2”deki Tarkan’ın söylediği “Hop De” şarkısı hit olmaya aday, Çok iyi dönüşler geldi.

‘Aranjörler DJ’liğe yöneldi’
Prodüktör Murat YILDIRIM: Müzik sektörü kısırdöngüye girdi; çıkmaya çalışırken gittikçe batıyor. Hit şarkı yaratan prodüktörler, yeni popçulardan maddi ve manevi anlamda memnun kalmayınca kendileri albüm çıkarmaya yöneldi. Proje albüm yapıyor, DJ olarak sahneye çıkıyorlar. İyi prodüktörler DJ liğe yönelince ortalık kötü şarkı yapan çakma prodüktörlere kalıyor. Müzikten anlayanlar bir araya gelip elektronik altyapıya değil gerçek müziğe yatırım yapmalı.

‘Hit şarkı evde yapılamaz’
Yapımcı İskender ULUS: Müzik bir işkolu. Bu işkolunda bir bütçe ayırarak bir kişiyi alıyorsunuz; markalaştırmak için yatırım ve organizasyon yapıyorsunuz. Bütçeyi eksik ederseniz merdivenaltı şarkı olur. Ben geçen yıl 2 milyon dolarlık stüdyomu kapatmak zorunda kaldım. Neden? Çünkü insanlar artık şarkıları evde bilgisayarlarında yapıyorlar. Her şeyi bilgisayarda yaparsanız o şarkı olmaz, bilgisayar şarkısı olur. Evde yapılan şarkıdan hit şarkı çıkmaz.


Hande Yener

‘Yerli pop ihtiyacı gideremedi’
Habertürk müzik yazarı Sırma KARASU: Gece kulübü ve kafelerde hâlâ geçen yazlardan “Model” ile Ozan Doğulu’nun “Dağıtmak İstiyorum”u gibi hit’ler çalınıyor; magazin programlarında da keza. Sevgililer arasında sloganlaşmış bir şarkı da yok, varsa da yerli değil. Yerli pop bu sene dinleyicinin hit ihtiyacını gideremedi. Bunda şarkıcıların kendi tarzlarını oluşturmak yerine yabancı pop şarkılara benzer iş yapma çabasının etkisi büyük. Türk dinleyicisi de halihazırda iyi prodüksiyonlu yabancı pop şarkıları varken artık eskisi gibi yerli popla yetinmiyor.

‘Geçen yılkilerle idare ediyoruz’
HT Magazin yazarı-DJ Oben BUDAK: Evet bu yaz hit şarkı eksikliği var. Hâlâ geçen yılın şarkıları götürüyor. Gülşen ile Murat Boz’un “İltimas” şarkısı en çok çalınan şarkı. Tarkan’ın “Hop De”si çok yeni ama yükselişte. Pop müzikte bir tıkanma var.

‘Demet Akalın’ın şarkısı bu yazın hit’i’
Prodüktör Bülent SEYHAN: Bu yazın tek hit şarkısı Demet Akalın’ın “İlahi Adalet” şarkısı. Geçen yaz da yine Demet’in “Türkan” şarkısı hit olmuştu. Yatırım yaparsanız hit şarkı çıkıyor. Bir şarkının hit olması için harcanması gereken asgari tutar 150 bin liradır. 30 bin lira güfte ve besteci, 20 bin lira aranjör, 10 bin lira canlı enstrüman kayıtları, 90 bin lira da iyi bir klip için harcanırsa hit şarkı çıkarırsınız.


Hadise

‘Hop De bu yazın hit’i olur’
Prodüktör İzzet Öz: Ozan Doğulu’nun ve İskender Paydaş’ın yeni çıkan albümleri müthiş şarkılar ve müzikal kalite barındırıyor. Oradaki şarkıların zaten bir kısmı hit oldu bile. Mesela albümdeki Tarkan şarkısı “Hop De” bu yazın hit’i olur. Hit şarkı yoksa gençlerin sahillerde, barlarda dinlediği, ezbere söylediği şarkılar ne?

‘Yazın hit’i İlahi Adalet’
DJ Suat ATEŞDAĞLI: Hit şarkılar var. İşte insanların en çok eğlendiği şarkılar; Demet Akalın’dan “İlahi Adalet”, Sıla’dan “Vaziyetler”, Ozan DoğuluGülşen’den “Namus”, Nazan-Tarkan’dan “Hadi Bakalım”, Gülşen-Murat Boz ikilisinden “Tılsım”. Bence bir hit azalması yok, eskisi gibi çıkıyor. Çok çıktığı için insanların kafası karışık olabilir.

‘Hit şarkı 3 yılda bir çıkar’
Demet AKALIN: Öyle şarkılar 3 yılda bir çıkıyor. Bu sene herkesin dilinde olan bir şarkı yok. Geçen yıl benim “Türkan”, 7’den 70’e herkesi kucaklayan bir şarkıydı. Yine de bu senenin şarkısı benim parçam “İlahi Adalet”.