Buğulu electronica veya narkotik pop

Buğulu electronica veya narkotik pop
Buğulu electronica veya narkotik pop
Haber: CHRISTOPHER ÇOLAK / Arşivi

Estonyalı sanatçı bir ailenin ve ülkenin önemli müzik eleştirmenlerinden birinin kızı olmak sanırım insana baştan beri gizli misyonlar ve artılar yüklüyor olsa gerek. Şu sıralar Goldsmith Üniversitesi’nde yükseköğrenimine devam eden Maria Minerva, ismini Cabaret Voltaire ve ünlü feminist düşünür Hélène Cixous’dan devşirdiği ilk albümü ‘Cabaret Cixous’ ile sadece kendine değil, Los Angeles’lı leftfield şirket Not Not Fun ve dansı seven kız kardeşi %100 Silk’e hatırı sayılır bir ün kazandırmış oldu.
Tamamıyla dekonstrüktif ve kulvar dışı olması bakımıyla türler arası geçişlerin sıradanlaştığı ve özelleştiği Maria Minerva müziklerinde, alışılageldik elemanlar tamamıyla farklı emeller için kullanılabilir, üzerlerine tamamıyla ilgisiz, bazen alakasız türler veya janrlar eklemlenebilir. Fakat ortaya çıkan parça her zaman yeni bir şeyler söylemeyi başarır.
Maria Minerva’nın ses kolajları ya da benim hep aklıma gelen ismiyle ‘shoegazing electronica’sı ya da lo-fi synth-pop’u gerçekten ne tür olursa olsun, yatay veya dikey, derinlemesine müzik dinleyen herkesin kolay kolay kayıtsız kalamayacağı cinsten. Müzik ve sanat birikimi yaşıtlarının çok ötesinde olan Maria, soğuk Estonya gecelerinde başlayan prodüktörlük kariyerinde kısa zamanda çok yol kat etmeyi başardığını, son albümü ‘When Will Happiness Find Me?’de fazlasıyla gösteriyor. Onu belki konser sahnelerinde değil, sanat galerilerinde dinlemeliyiz ya da en güzeli evimizdeki plak çalardan. Son albümdeki parçalar ‘The Star’, ‘The Sound’ ve ‘Coming of Age’, Maria Minerva’nın müziğini anlamanız için en önemli parçalar. Erkek egemen underground müzik faunasında takındığı feminist duruş, multidisipliner bakış açısı ve-primitif olsa da-her albümde biraz daha gelişen özgün ses kurgusuyla Maria Minerva, ilerleyen yıllarda fazlasıyla hatırlanan ve belki de taklit edilen sanatçılardan biri olarak akıllara kazınacak.


  ETİKETLER:

  sanat

  ,

  Müzik

  ,

  Star

  ,

  Erkek

  ,

  Kız

  ,

  Ünlü

  ,

  zaman

  ,

  Konser

  ,

  şirket