Bugün günlerden 'Yazlık' sinema!

Bugün günlerden 'Yazlık' sinema!
Bugün günlerden 'Yazlık' sinema!
Türkiye'nin yazlık kültürüne mercek tutan 'Yazlık: Şehirlinin Kolonisi' sergisine paralel olarak SALT Beyoğlu Açık Sinema'da her perşembe saat 19.00'da 'yazlık' filmler gösteriliyor. Garanti Mortgage'in sponsorluğunda düzenlenen 'Bugün Günlerden ne?' başlıklı film seçkisi kapsamında bugün, kır evine tatile giden işsiz güçsüz iki aktörün hikayesini anlatan Bruce Robinson imzalı 'Withnail & I' ücretsiz izlenebilir.

Salt Beyoğlu Açık Sinema , ‘Yazlık: Şehirlinin Kolonisi’ sergisi kapsamında ‘Bugün Günlerden ne?’ başlıklı film seçkisine ev sahipliği yapıyor. Garanti Mortgage’in desteğiyle düzenlenen programda 13 Kasım’a dek her perşembe saat 19.00’da farklı coğrafyalardaki tatil evlerine odaklanan filmler ücretsiz gösteriliyor. Etkinliğin bugünkü mönüsünde, 1969 yılının İngiltere’sinde bir kır evine tatile giden işsiz güçsüz ve uyuşturucu düşkünü iki aktörün hikayesini anlatan Bruce Robinson imzalı ‘Withnail & I’ var. Richard E. Grant, Paul McGann ve Richard Griffiths’in oynadığı filmde yaşadıkları sefil hayattan bir süreliğine uzaklaşıp tertemiz ve sakin bir tatil uman aktörleri, gittikleri kır evinde de umduklarını bulamıyor. Burada da yağmur hiç kesilmez, yine yiyecek bulamazlar, hiçbir konfor yoktur ve komşu köylüler çok tuhaf davranırlar. Bütün bunların üzerine bir de amca Monty gelip Marwood’a aşırı ilgi göstermeye başlayınca durum daha da sarpa sarar...

‘Bugün Günlerden ne?’ programı kapsamında daha sonra, farklı türden bir kitap yazmak için kafasını toplamaya ihtiyaç duyan dedektif roman yazarı Sarah Morton’ın Fransa’nın güneyinde bir yazlık evde beklenmedik bir misafirle bozulan huzurunun anlatıldığı François Ozon filmi ‘Havuz’; Çeşme’deki yazlık evlerinde aile sırlarının yüküyle gitgide saldırganlaşan iki kız kardeşin ilişkisi ve çatışmalarına tanık olduğumuz Ramin Matin imzalı bol ödüllü ‘Kusursuzlar’; İstanbul ’un gözde tatil mekanı Silivri’de geçen köy-kent çelişkisinin iki arkadaş arasındaki ilişki üzerinden ele alındığı Yılmaz Güney filmi ‘Arkadaş’ ve Jean-Luc Godard’ın ölüm, miras ve öldürme temalı filmi ‘Haftasonu’ gibi yapımlar izleyiciyle buluşacak.

Yazlık: Sayfiye hayatından istilaya dönüş!


Salt Beyoğlu’nda açılan ‘Yazlık: Şehirlinin Kolonisi’ sergisi ve paralelindeki etkinlikler, Türkiye ’nin yazlık kültürüne mercek tutuyor. Marmara, Ege ve Akdeniz kıyılarındaki geçici şehirli evler ve bu evler çerçevesinde oluşan yeni günlük hayata odaklanan sergi, özellikle 80’lerle birlikte orta halli aileler arasında popülerleşen bu tatil biçiminin yarattığı çelişkiler ve kültür üzerinden yeni bir bakış sunuyor.

‘BUGÜN GÜNLERDEN NE?’ FİLM PROGRAMI
18 Eylül (bugün): Bruce Robinson, ‘Withnail & I’, 1987
25 Eylül: Jean-Luc Godard, Le Mépris (Nefret), 1963

2 Ekim: François Ozon, Swimming Pool (Havuz), 2003
9 Ekim: Johan Von Reybekiel & Marcus Werner Hed, ‘Sommarstället’ (Yazlık Ev), 2013
16 Ekim: Nikita Mikhalkov, ‘Utomlyonnye Solntsem’ (Güneş Yanığı), 1994
23 Ekim: Éric Rohmer, ‘La Collectionneuse’ (Koleksiyoncu Kadın), 1967
30 Ekim: Ramin Matin, ‘Kusursuzlar’, 2013
6 Kasım: Jean-Luc Godard, ‘Week-end’ (Hafta Sonu), 1967

13 Kasım: Yılmaz Güney, ‘Arkadaş’, 1974