Bülent Oran'ı kaybettik

Yeşilçam'a figüranlıkla adım atan 81 yaşındaki Bülent Oran, Türk sinemasının en üretken senaristiydi.

Türk sinemasının en üretken senaristlerinden Bülent Oran, bir süredir tedavi gördüğü hastalık nedeniyle bugün vefat etti. Evli ve bir çocuk babası olan Oran, 81 yaşındaydı.
Film Sanayi ve Tüm Sanatçıları Güçlendirme Vakfı (Film-San) tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Oran için yarın ilk olarak saat 11.00'de, pek çok film şirketi ve bazı sinema derneklerinin bulunduğu Beyoğlu Erol Dernek Sokak Erman Han önünde tören düzenlenecek. Oran'ın cenazesi, Teşvikiye Camii'nde öğleyin kılınacak cenaze namazından sonra Feriköy Mezarlığı'ndaki aile kabristanına defnedilecek.
İstanbul Bakırköy'de 1923'te doğan Bülent Oran, fabrika işçiliği, mürettiplik, klişe ressamlığı, öğretmenlik ve mizah yazarlığı gibi çeşitli işlerde çalıştı. Sinemaya 1950'de 'Vatan ve Namık Kemal' adlı filmde figüran oyuncu olarak başlayan Oran, başta 'Drakula İstanbul'da', 'Artık Çok Geç', 'İngiliz Kemal Lavrens'e Karşı', 'Aramızda Yaşayamazsın', 'Uçurum', 'Pusu' olmak üzere 50'den fazla filmde rol aldı.
Sanatçı, 1952'den itibaren senaryo yazarlığı yapmaya başladı. Bugüne kadar 700'den fazla filmin senaryosunu yazan Oran, 1980'li yıllarda TV dizileri için de senaryolar hazırladı. 'Üç İstanbul', 'Parmak Damgası', 'Yaprak Dökümü', 'Hacı Arif Bey' adlı dizilerde senarist olarak çalıştı.
Marmara Üniversitesi Sinema TV Bölümü'nde de bir süre ders veren Oran'ın senaryosunu yazdığı filmler arasında 'İki Damla Gözyaşı', 'Fosforlu Cevriyem', 'Bülbül Yuvası', 'Sevmek ve Ölmek Zamanı', 'Arım Balım Peteğim', 'Kanunsuz Kahraman', 'Ağlıyorum' ve 'Dert Bende' sayılabilir.