Bulutlar Montreal'de

Yeşim Ustaoğlu' nun 'Bulutları Beklerken' adlı filmi 28. Montreal Dünya Filmleri Festivali'nin ana yarışma bölümüne seçildi. Karadeniz'de yıllarca adını gizleyerek yaşayan Eleni adlı bir kadının hikâyesini anlatan film, bu yıl İstanbul Film Festivali'ne katılmış ve Rüçhan Çalışkur'a en iyi kadın oyuncu ödülü kazandırmıştı.

MONTREAL - Yeşim Ustaoğlu' nun 'Bulutları Beklerken' adlı filmi 28. Montreal Dünya Filmleri Festivali'nin ana yarışma bölümüne seçildi. Karadeniz'de yıllarca adını gizleyerek yaşayan Eleni adlı bir kadının hikâyesini anlatan film, bu yıl İstanbul Film Festivali'ne katılmış ve Rüçhan Çalışkur'a en iyi kadın oyuncu ödülü kazandırmıştı.
Yeşim Ustaoğlu'nun yanı sıra Raoul Ruiz, Carlos Saura, Paul Cox gibi usta yönetmenlerin son filmlerinin yarışacağı festival 26 Ağustos'ta Kanadalı yönetmen Ghyslaine Cete'nin 'Beş Kişiydiler' adlı filmiyle başlayacak. 101 filmin dünya ve Kuzey Amerika promiyerinin yapılacağı festivalin programında 72 ülkeden 245'i uzun metrajlı toplam 416 film yer alıyor.
Fransız yönetmen Claude Zidi başkanlığındaki yarışma jürisinde Jerry Schatzberg, Goutam Ghose, Jaime Camino, Diana Bracho, Anita Caprioli gibi isimler yer alıyor. Zidi, Ustaoğlu için "Onu 'Güneşe Yolculuk'tan tanıyoruz, yetenekli bir yönetmen" dedi. Üç yıl önce Tayfun Pirselimoğlu'nun 'Hiçbiryerde' adlı filmiyle Jüri Büyük
Özel Ödülü kazandığı Montreal'de geçen yıl da Ömer Kavur'un 'Karşılaşma' adlı filmi yarışmıştı.
Festivalde ayrıca Charlize Theron, Penelope Cruz, Stuart Townsend'in başrollerini paylaştığı 'Head in the Clouds' dünya prömiyerini Montreal Festivali'nde yapacak önemli filmlerden. Yarışmanın geleneksel 'Ustalara Saygı' bölümünde ise Teo Angelopoulos, Krsto Papic ve Isabelle Adjani'nin filmleri gösterilecek. Festivalde 30'u aşkın filminden beşi gösterilecek Isabelle Adjani 'Özel Amerika Büyük Ödülü' ile onurlandırılacak.
Festivalin bir diğer ilginç filmi ise Amerika bölümünde gösterilecek 'Criminal' (Suçlu). Gregory Jacobs'un bu ilk filminde John C. Reilly, Diego Luna ve Maggie Gyllenhall'un rol alıyor. Filmin yapımcıları ise Gregory Jacobs, George Clooney ve Steven Soderbergh.
6 Eylül'de sona erecek Montreal Dünya Film Festivali'nde ayrıca 'Avrupa', 'Amerika', 'Asya', 'Afrika' ve 'Avustralya' altbaşlıklarıyla sunulan 'Kıtalar Yarışması', ilk kez ayrı bir bölüme ayrılan 'Dünya Belgeselleri', 'Sinema ve Spor', 'Öğrenci Filmleri', 'Açıkhava İzlencesi' ve 'Yarışma Dışı Filmler' bölümleri yer
alıyor. 'Kıtalar Yarışması'nı ve 'Dünya Belgeselleri'ni Montrealliler değerlendirecek.
(Kültür Sanat)