Bunlar da var...

Bunlar da var...
Bunlar da var...

Cennet Batıda
Politik sinemanın büyük ismi Costa Gravas, son filmi ‘Cennet Batıda’da (Eden a’l’Ouest) Avrupa’daki kaçak göçmen sorunlarına odaklanıyor. Avrupa’ya ulaşmaya çalışan gemilerinin yakalanması sonucu kaçmayı başaran bir göçmenin Çıplaklar Kampı’nda başlayan ve Paris’e dek devam eden yolculuğu esnasındaki yaşam koşullarını anlatan filmin başrollerini Riccardo Scamarcio, Lea Wiazemsky paylaşıyor. Film, komedi unsurları da taşıyor.

Koleksiyoncu
‘Testere’ serisinin senaristlerinden Marcus Dunstan’ın yönettiği ‘Koleksiyoncu’ (The Collector) kumar borcunu ödemek için tesisatçı olarak çalıştığı evi soymaya karar veren bir adamın girdiği evde karşılaştığı dehşeti anlatıyor. Soygun filmleriyle şiddeti buluşturan filmde Josh Stewart, Michael Reilly Burke rol alıyor.

Ölümcül Takip
Prömiyeri Cannes’da yapılan ‘Ölümcül Takip’ (Chaser) son yılların en iyi Kore filmlerinden birisi olarak gösteriliyor. Hong-Jin Ha’nın yönetmenliğini yaptığı film eskiden polis olan bir kadın satıcısının kaybolan kadınlarının seri katilinin peşine düşüşünü anlatıyor. Yun-Seok Kim, Jung-Woo Ha Son’ın oynadığı film kendi ülkesinde gişe rekorları kırmış. Çok beğenilen filmin Leonardo Di Caprio’nun oynayacağı yeni bir versiyonu Warner Bros. tarafından çekilecek.

Koy
Bu yıl en iyi belgesel film Oscar’ını kazanan ‘Koy’ (The Cove), Japonya Taiji’de bulunan uzak ve saklı bir koyun ölümcül sırrına ışık tutuyor. Yönetmenliğini Louie Psihoyos’un yaptığı film, Taiji sahilindeki dikenli tellerin ardındaki milyon dolarlık yunus eğlencesi endüstrisi ve el atından yürütülen yunus eti pazarının iç yüzünü gösteriyor. Yılın en çok ödül kazanan filmlerinden ‘Koy’un senaristi ise Mark Monroe.