Bunlar da var...

Bunlar da var...
Bunlar da var...

3 Harfliler: Marid , haftanın yerli korku filmi. Öteki dünyadan gelenler üzerine bir hik ye anlatıyor.

3 Harfliler: Marid
Senaryosu yaşanmış bir olaya dayanan ‘3 Harfliler: Marid’ son zamanlarda din ve inanç üzerine çekilen korku filmlerinden. Yönetmenliğini Arkın Artaç’ın yaptığı film, olayı yaşayan kişinin amatör video çekimlerinden yola çıkılarak anlattığı korkutucu, gerilimli bir hikâyeden oluşuyor. Modern bir çift ve arkadaşlarının bir gece boyu yaşadıkları kabusu gerçekçi anlatımıyla beyazperdeye taşıyan filmde, Ayla küçüklüğünde öteki alemden gelen bir varlığın musallat olması ile kabus dolu günler yaşamıştır. O günlerden bu günlere en önemli koruyucusu olan muskasını kaybettiği için kendini korumasız ve çaresiz hissetmektedir. Yeniden başlayan kabusları üzerine arkadaşı Serkan, Ayla’ya yeni bir muska yazması için İzzet Hoca’yı o akşam eve davet eder. Arkadaşlarının da katıldığı gecede, öteki alemden gelen varlıklar kabus dolu anlar yaşatacaktır. Yapımcılığını benzer korku filmi ‘Musallat’ı yapan Dada Film’in yaptığı filmin oyuncuları arasında Gülseven Yılmaz, Özgür Özberk, Ufuk Aşar ve Serap Üstün yer alıyor.

Kardeşimden Sonra
Ben Sherwood’un ilgi toplayan romanı ‘The Death and Life of Charlie St. Cloud’ dan uyarlanan ‘Kardeşimden Sonra’ (Charlie St. Cloud) bir romantik drama. Başrollerinde ‘High School Musical’ın yıldız oyuncusu Zac Efron ve Oscar ödüllü Kim Basinger’ın yer aldığı film, dünyayı benzersiz şekilde görmesini sağlayan bir kazadan sağ kurtulmuş Charlie St. Cloud’un öyküsünü anlatıyor. Annesi Claire ve küçük kardeşi Sam’le birlikte yaşayan başarılı liseli yelkenci Charlie, onu sakin Kuzeybatı Pasifik kasabasından uzaklara götürecek bir Stanford bursuna sahiptir. Ama Charlie’nin hayalleri, geçirdikleri kaza sonucu kardeşini kaybedince kalır. O artık kardeşinin gömüldüğü mezarlığın bekçisi olmuş, yelkenli teknesi ise parçalar halinde bir kenara atılmıştır. Burr Steers’in yönettiği filmde Charlie Tahan, Amanda Crew, Augustus Prew ve Ray Liotta oynuyor. 

Annemi Öldürdüm
Film festivallerinden eli boş dönmeyen ‘Annemi Öldürdüm’ (J’ai Tue Ma Mere), Cannes 2009’un en çok konuşulan filmlerinden biri. Samimiyetiyle dikkat çeken film, gay lise öğrencisi Hubert’in hayatı ve annesiyle ilişkisi etrafında dönüyor. Yapmadığı ev ödevi yüzünden gereksiz büyüklükte bir yalan söyleyen Hubert, olayı duyup çılgına dönen annesi Chantale tarafından sınıf arkadaşlarının önünde azarlanır. Arkadaşı Antonin ile paylaşacağı bir evde daha özgür yaşamayı hayal eden Hubert, gördüğü kiralık daire üzerine konuyu annesine açar ve destek görür. Bir süre sonra Hubert’ın Antonin’le ilişkisini öğrenen Chantale, oğlunu yatılı okula göndermeye karar verir. Büyümenin sıkıntılarına dair pek çok detayı barındıran film, aynı zamanda başrolünde de oynayan Kanadalı yönetmen Xavier Dolan’ın ilk uzun metraj filmi. Bu sene İstanbul Film Festivali ’nden de Radikal Halk Jürisi Özel Ödülü’ni alan filmin başrollerinde Anne Dorval, François Arnaud, Susanne Clement var.


    ETİKETLER:

    İstanbul

    ,

    Film Festivali