Bunlar da var...

Bunlar da var...
Bunlar da var...

Cemal Toktaş ve Volga Sorgu ?Kara Köpekler Havlarken?le birçok ödül kazandı.

Kara Köpekler Havlarken

Dünya prömiyerini iki yıl önce Rotterdam Film Festivali’nde yapan, sonrasında da festival festival dolaşıp pek çok ödül kazanan Mehmet Bahadır Er, Maryna Gorbach’ın yönettiği ‘Kara Köpekler Havlarken’ nihayet gösterime giriyor. Filmin vuruculuğu, hikayesinin sınıf atlama meselesine temas ettiği yerlerde...
Gökdelenlerin hemen yanı başındaki varoşlarda yaşayan iki genç, güvercinci Selim ve Çaça Celal, lüks semtlerde Usta (Erkan Can) dedikleri birisinin hesabına otoparkçılık yaparlar. Selim sevdiği kız Ayşe ile evlilik planları yapıyor. Çaça’yla en büyük hayalleri ise kendilerine ait bir otoparka sahip olmaktır. Selim’in sürekli gittiği lokalden abileri Mehmet’in bir alışveriş merkezinin güvenlik ihalesini beraber alma teklifini kabul ederler. Ancak tabii ki başlarının er geç mafyayla derde gireceğini çok geçmeden anlıyorlar.
Özellikle başroldeki Cemal Toktaş ile Volga Sorgu’nun başarılı oyunculuklarıyla göz doldurduğu filmde Erkan Can, Ayfer Dönmez, Murat Daltaban, Mehmet Usta, Ergun Kuyucu ve Taylan Ertuğrul da rol alıyor.

Sevgili John
‘The Notebook’ dahil, son dönem ağlatmaya odaklı aşk hikayelerinin altında imzası bulunan Nicholas Sparks’ın romanından uyarlanan ‘Sevgili John’da (Dear John) hikayenin kahramanı, izni sırasında babasını ziyarete gelen ve bu kısa sürede aşık olan genç asker John. Ama araya 11 Eylül olayları girince John’un askerliği planlanandan daha uzun sürer. Lasse Hallström’ün yönettiği filmde Channing Tatum, Amanda Seyfried, Richard Jenkins oynuyor.

Dersimiz Atatürk
‘Veda’nın ardından bir Atatürk filmi daha... Çılgınca satan ‘Şu Çılgın Türkler’ romanının yazarı Turgut Özakman’ın senaryosundan çekilen filmde Atatürk rolünde Halit Ergenç oynuyor. Daha önce ‘Bayrampaşa Ben Fazla Kalmayacağım’ı çeken komedyen Hamdi Alkan’ın ikinci uzun metrajlı filmi ‘Dersimiz Atatürk’de, Mustafa Kemal’in hayatından farklı dönemleri biraraya getiren çatı, bir grup ilkokul öğrencisine verilen tarih ödevi. Çocuklar, ‘tarihçi dede’ rehberliğinde Atatürk’ü farklı evrelerinde ziyaret ediyor. Tarihçi dede rolünde ise usta oyuncu Çetin Tekindor var.

Köprüdekiler
Yönetmen Aslı Özge’nin İstanbul Film Festivali ve Adana Altın Koza Film Festivali’nde en iyi film seçilen ‘Köprüdekiler’i, yolu her gün Boğaz Köprüsü’nde kesişen üç kişiyi takip ediyor. Filmin karakterleri kendilerini oynuyor, hikaye de onların üzerine geliştiriliyor. Yani Taksim - Bostancı hattında şoförlük yapan
Umut İlker (ve TV dizilerinden etkilenen karısı Cemile), trafik polisi Murat Tokgöz ve çiçekçi Fikret Portakal, hepsi kendi hayatlarından çıkarılan bir filmde başrolde. 

Özel Kuvvetler
Başrollerde George Clooney, Jeff Bridges, Ewan McGregor, Kevin Spacey ve ‘Lost’tan hatırladığımız Rebecca Mader’li yıldız oyuncu kadrosuyla parmak ısırtan ‘Özel Kuvvetler’ (The Men Who Stare at Goats), gazeteci Jon Ronson’un ABD ordusundaki sıradışı yöntemleri konu alan aynı adlı kitabından uyarlaman bir komedi.
Söz konusu yöntemler ise düşmanı psişik yollardan altetmeyi içeriyor! Bakışlarla bir keçinin kalbini durdurmaya çalışmak gibi pratikler, duvarlardan geçmek gibi uygulamalar, kuruluşu 1960’lara dayanan bu ekibin uygulamalarından bazıları. Yönetmen ise George Clooney’nin ‘İyi Geceler, ve İyi Şanslar’ı beraber kaleme aldığı kadim dostu Grant Heslov. Clooney aynı zamanda yapımcı.