Bunlar da var...

Labirent
Korku filmini bir de üç boyutlu izlediğinizi düşünün... Seyircisini diken üstünde tutmaya odaklı korku sineması, kuşkusuz boyut atlayınca şokun da, endişenin de dozunu artıyor. Üç boyutlu korku filmini ilk deneyenlerden biri ‘Garez’le çıkış yapan yönetmen Takashi Shimuzu. Yuga Yagira, Ai Maeda, Misako Renbitsu’nun rol aldığı ‘Labirent’ (Senritsu meikyu 3D) eski arkadaşlarının hayaletiyle boğuşan üç gencin maceralarını üç boyut takviyesiyle perdeye getiriyor. 

Son Mevsim: Şavaklar
Şavaklar, baharla beraber Pertek ve Çemişgezek bölgelerinden çıkıp yaylalara doğru çetin bir yolculuğa başlayan ve her mevsim dönümünde aynı yolu tepen Dersimli göçebe bir topluluk. Hayvancılıkla uğraşan bu topluluğun sürülerinin hızından dolayı aylar süren bu yolculuk bildik belgesel formatlarında aktarılsa etkisini kaybedebilirdi. Ancak kamera arkasında, 18 yaşına kadar Şavaklar arasında yaşamış, ‘Fotoğraf’, ‘Uzak’ ve ‘Fırtına’ gibi filmlerinden anlatım gücüne aşina olduğumuz Kazım Öz olunca, ‘Şavaklar’ belgeseli de fazlasıyla ilgi çekiyor.

Selvi Boylum Al Yazmalım
Fazla söze gerek yok. Türkiye sinemasının en büyük efsanelerinden Atıf Yılmaz imzalı ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ yenilenmiş versiyonuyla 32 yıl sonra yeniden perdede. Cengiz Aytmatov’un romanından uyarlama filmde Türkan Şoray, onu terk eden İlyas (Kadir İnanır) ve yalnızlığı sırasında ona her şeyini veren Cemşit (Ahmet Mekin) arasında kalmış Asya’da, sinemamızın unutulmaz kadın karakterlerinden birine hayat veriyor.

Hayata Çalım At
Karizması sahaları aşan, yıllar içinde bir futbol yıldızının da ötesine geçip popüler kültür ikonuna dönüşen eski Manchester United forveti Eric Cantona ’nın etkisi malum. ‘Hayata Çalım At’ın (Looking for Eric) postacı kahramanı Eric de, adaşının etki alanına girenlerden. Karısı tarafından terk edilmiş, panik atak hastası Eric, hiç de iyi gitmeyen hayatında hayal arkadaşı Eric Cantona’nın yoldaşlığına sığınıyor. Solcu İngiliz yönetmen Ken Loach da bu hikâyeyi tam kendine yakışacak bir kıvama getiriyor.

Vera’nın Şoförü
Haftanın sürprizi 1997’nin en iyi yabancı film Oscar adayı ‘Hırsız’ın yönetmeni Pavel Chukhraj’ın 2004 yapımı filmi ‘Vera’nın Şoförü’ (Voditel dlya Very). Hikâye General Serov’un fiziksel engelli kızı Vera ve yine generalin şoförü Viktor arasında cereyan eder. Kızıl Ordu askeri Viktor, şoförlüğünü yapmaya başladığı generalin kızına görür görmez ilgi duymaya başlıyor. Ancak evin hizmetçisi Linda’nın şoföre ilgisi, olaya farklı bir boyut katıyor. Başrolde Igor Petrenko ve Yelena Babenko var.


    ETİKETLER:

    Eric Cantona