Bunlar da var...

Elm Sokağında Kâbus
Çocukluğu veya ergenliği 1980’lere denk gelenlerin gerçek kabusu olan korku klasiği ‘Elm Sokağında Kâbus’ (Nightmare on Elm Street), yıllar sonra yeniden çevrimiyle perdede. Dolayısıyla Freddy de... Banliyölü gençleri kâbuslarında yakalayıp hayatlarını altüst eden Freddy, bu sefer Jackie Earl Haley’ye emanet. Samuel Bayer’in yönettiği filmde Haley’in yanı sıra Kyle Gallner ve Katie Cassidy rol alıyor.

Çılgın Bir Gece
‘30 Rock’tan anımsadığımız Tina Fey ile ‘The Office’ dizisinden Steve Carrell’ın rol aldığı ‘Çılgın Bir Gece’ (Date Night), eleştirmenlere göre ikilinin maharetlerinden layığıyla yararlanmasını bilen bir komedi. Oyuncular, kırk yılın başı bir bebek bakıcısı tutup New York’ta baş başa bir akşam geçirmeye giden kendi halinde bir çifti canlandırıyor. Şık bir restoranda yer bulabilmek için rezervasyon listesinden rastgele bir ismi seçince sakin hayatlarından eser kalmıyor. Kadroda Mark Wahlberg, Mila Kunis , Ray Liotta, Mark Ruffalo ve ‘Gossip Girl’ün Blair’i Leighton Meester gibi yıldızlar da var.

Bahtı Kara
Türkiye’de yaşayan Amerikalı yönetmen Theron Patterson’ın dijital kamerayla ve oyuncularına olay örgüsünü açıklamadan çektiği ‘Bahtı Kara’, adı üstünde talihsizliğiyle nam salmış Adnan’ın inanılması güç bir seyirde giden hikâyesi üzerine. Yıllar önce karısını kaybetmiş Adnan, ağabeyi ve yengesinin yardımlarıyla yaşamını sürdüren, bir otoparkta rica minnet bulduğu işle hayatını kazanan, ergen yaştaki oğluyla da sorunlar yaşayan bir karakter. Her köşebaşında karşısına bir şanssızlığın çıkması, Adnan’ın ve çevresindekilerin hayatını kökten değiştirecek gelişmelere vesile oluyor. Reha Özcan, Yeşim Ceren Bozoğlu ve Haktan Pak’ın rol aldığı film, Bursa İpekyolu’nda Altın Karagöz ödülü almıştı.

Mavi Cennet
Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un ‘Cemile’ adlı öyküsünden esinlenilerek çekilen ‘Mavi Cennet’in (Tengri) mekanı Kırgızistan. Aral gölünün kurumasıyla kendini dağlara vuran Temur’un yolu, kocası köktendincilere karışan kocası tarafından terk edilen Almira’yla karşılaşıyor. Marie Jaoul de Poncheville’nin filminde Albina Imachev, Ilimbek Kalmouratov rol alıyor.

Ayrılık
Sibel Kekilli, ‘Duvara Karşı’dan yıllar sonra nihayet kendi dişine göre bir rolle ve filmle karşımızda. Robert De Niro’nun festivali olarak anılan New York’taki Tribeca Film Festivali’nde en iyi film seçilen ve Sibel Kekilli’ye de hem Tribeca’da, hem Nürnberg Türkiye-Almanya Film Festivali’nde hem de Almanya’nın ulusal film ödülleri Lola’da en iyi kadın oyuncu ödülü kazandıran ‘Ayrılık’ (Die Fremde), Avusturyalı Feo Aladağ’ın ilk filmi. Kekilli, yine  geleneksel ailesine karşı mücadele eden ikinci kuşak Türk göçmeni genç bir Alman kadınını, Umay ’ı canlandırıyor. Ne var ki Umay, ‘Duvara Karşı’daki Sibel’in benzeri değil. Baskıcı kocasından bırakıp oğluyla kendi başına yaşamaya karar verdiği için ailesi tarafından dışlanması kararlaştırılan Umay, onlardan uzaklaşmak yerine tekrar bir ilişki kurmanın arayışında... Sadece Kekilli değil, onun tutucu anne babasını canlandıran Derya Alabora ve Settar Tanrıöğen da çok iyi.


    ETİKETLER:

    Mila Kunis