Buralarda bir yerlerde...

Buralarda bir yerlerde...
Buralarda bir yerlerde...
'Buralarda Bir Yerde' başlıklı ilk kişisel sergisini Daire Galeri'de açan sanatçı Ahmet Duru, panaromik peyzajlarında kullandığı uzak manzaraların yakın planlarıyla görme biçimimizi tersyüz ediyor.

Daire Galeri, sanatçı Ahmet Duru’nun ‘Buralarda Bir Yerde’ başlıklı ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Duru, panaromik peyzajlarında kullandığı uzak manzaraların yine onlara ait yakın planlarıyla dünyayı algılanma ve görme biçimlerimizi tersyüz ediyor. Görme eylemini irdeleyen sanatçı, bu bağlamda ‘var olma’ ve ‘yok olma’ arasındaki karşılıklı ilişkiyi de gözden geçiriyor.
Ahmet Duru’nun çalışmalarının çoğunda görülen, genel manzaraların kendi detaylarıyla çarpıştırılmasıyla oluşan iki parçalı kurgu, gerçekliğin diyalektik bir eleştirisini de yapıyor.
Sergide büyük formatların üzerine yerleştirilen geniş açılı resimler, çoğunlukla oldukça küçük ebatlarda olan ve büyük resmin yakın planından oluşan resimlerle yan yana yerleştiriliyor. Bu anlamda sanatçının bu güncel serisi dünyaya ‘hızlıca bir göz atma’ değil konsantre bir bakış açısı getiriyor; görsel sorgulamaları ile ortak bilinenin ötesine geçme amacı taşıyor.
Ahmet Duru, gerçekçi resmin gerçeği sadece kopyalamaktan ya da yansıtmaktan ibaret olmayan, aksine gerçekliği parçalarına ayırıp sorgulamayı amaçlayan metotlarını, dünyamıza dair alternatif kavrayışlar geliştirmek için kullanıyor.
Fotografik imajları resimlerinin başlangıç noktası olarak kullanan Duru, günümüzün çokça müdahaleye maruz kalmış görsel kültürünün önceden belirlenmişliğini eleştiriyor. Bunun yanında, çalışmalarının taşıdığı deneysel ve yenilikçi karakteri sayesinde gerçekçi resme soyutlama metotlarını eklemekten çekinmeden yeni biçimler sunuyor.
Ahmet Duru, günümüz manzara resmi anlayışı ile doğaya dair post-endüstriyel fikirleri bir araya getirerek güncel bir yaklaşım yaratıyor ve bize zihnimizin güzel ve güçlü bir peyzajını sunuyor.
‘Buralarda Bir Yerde’ başlıklı sergi 3 Mayıs’a kadar Daire Galeri’de. Boğazkesen Cad. No:76A Tophane, Beyoğlu / İstanbul , Tel: 0212 252 52 59