Bürokrasinin çarkları

Payitahttan ve dünyadan ıraktaki Sarıpınar kasabasının ileri gelenleri bir akşam, Ömer Bey'in bağ evinde Bulgar dilberi Nadya'yı da oynatarak âlem yaparlar.
Haber: ŞEHNAZ PAK / Arşivi

İSTANBUL - Payitahttan ve dünyadan ıraktaki Sarıpınar kasabasının ileri gelenleri bir akşam, Ömer Bey'in bağ evinde Bulgar dilberi Nadya'yı da oynatarak âlem yaparlar. Ancak şiddetli bir sarhoş patırtısı sonunda başı sargılar içinde yatağa düşen kaymakam, tam olarak ne olduğuna anlam veremezken 'zelzele oldu' söylentisiyle dehşete kapılır.
Kaymakam daha söylentinin doğruluk payını dahi düşünemeden İstanbul'daki gazetelerin zelzeleyi hamasi bir facia edebiyati şeklinde sunması ve işin içine bir de devlet bürokrasisinin karışmasıyla durum vahim bir hal alır. Hele hele zelzeleye yardım için gönderilen paraya, o güne kadar kendilerine hiçbir şekilde yardım edilmemiş, köylü de talip olunca işler iyice sarpa sarar.
Klasikleşmiş bir metin
Turgut Özakman'ın Reşat Nuri Güntekin'in
'Değirmen' adlı kısa romanından oyunlaştırdığı 'Sarıpınar 1914', devlet ile halk arasındaki kopukluğu ve Osmanlı'nın yozlaşmış bürokrasisini irdeliyor.
İstanbul Büyükşehir Belediye Tiyatrosu'nun bir 'açıkhava tiyatrosu prodüksiyonu' olarak hazırladığı oyunun yönetmeni Hakan Altıner. İlk kez müzikal olarak sahnelenecek 'Sarıpınar 1914'ün özgün müzikleri Cenk Taşkan'a ait. Selim Atakan'ın müzik direktörlüğünü üstlendiği, altmışın üstünde oyuncunun görev aldığı oyunun başlıca rollerinde Zihni Göktay, Hikmet Körmükçü, Toron Karacaoğlu, Feridun Karakaya, Mehmet Keskinoğlu ve Uğur Kıvılcım var. 'Sarıpınar 1914'ün günümüzle örtüşen bir yanı olduğunu ifade eden Hakan Altıner aslında pek de bir şeyin değişmediğinin altını çiziyor: "Oyunda bugün hâlâ geçerli olan bürokrat kimliğine göndermeler var. Bir anda zelzele nedeniyle ülkenin gündemine yerleşen Anadolu'nun
ücra bir kasabasındaki bürokratlar ve onların üstündekiler paniğe kapılır. O bürokratlar ki kendilerini unutturmuştur, göze batmamaktadır ve hiçbir şekilde sorumluluk altına girmemektedirler.
Bir yandan da hasta adam Osmanlı'nın mirasından pay kapmak için debelenen diğer milletler bu sahte zelzeleyi fırsat bilip yardımseverlik kisvesi altında Osmanlı'yı kendi yanlarına çekmeye çalışıyor. Tıpkı 2001 IMF-Türkiye Cumhuriyeti ilişkisi gibi..."
Hakan Altıner anlatıcı eşliğinde, göstermeci biçemde şekillenen bir durum komedyası niteliğindeki 'Sarıpınar 1914'te genellikle karakter komedilerinde görmeye alıştığımız ve oyunda kaymakamı canlandıran Zihni Göktay'ın varlığının kendisi için çok önemli olduğunu düşünüyor. "Bu kez bambaşka bir Zihni Göktay görecekseniz sahnede." diyen Altıner, anlatıcı rolündeki Hikmet Körmükçü'nün birçok farklı karaktere bürüneceğini de anlatıyor. "Sadece Hekmet değil, bir süredir bambaşka komposizyonlarda gördüğümüz oyuncuları yepyeni rollerde görecek seyirci. Bence bu nokta, prodüksiyonun önemli sürprizi olacak."
'Sarıpınar 1914', 24 Ağustos'tan itibaren Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda sekiz temsil sahnelenecek. Ardından sezon boyunca İstanbul Büyüksehir Belediye Tiyatrosu'nun sahnelerinde görülebilecek.
İlk gösterinin geliri ise rahatsızlığı nedeniyle bir süredir tedavi gören Tevfik Gelenbe'ye verilecek. Tel: 0212 247 76 36