Bursa, 'UNESCO Dünya Mirası Listesi' için yarışacak

Bursa, 'UNESCO Dünya Mirası Listesi' için yarışacak
Bursa, 'UNESCO Dünya Mirası Listesi' için yarışacak
Bursa'nın Hanlar Bölgesi ile 700 yıllık geçmişe sahip Cumalıkızık, Osmanlı kentsel ve kırsal yerleşimlerinin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınması için adaylık başvuru süreci başlattı.

 Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kent ziynetlerinin dünyaya tanıtılması için, ‘UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmenin büyük önem taşıdığını söyledi.

Başkan Recep Altepe, ‘UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne adaylık başvuru sürecinin başlaması nedeniyle BUSKİ Konferans Salonu'nda toplantı yaptı. Başkan Altepe, Bursa'nın Hanlar bölgesi ile Cumalıkızık Osmanlı Kentsel ve Kırsal yerleşmeleriyle bu listeye girmeyi hak ettiğini söyledi. Osmanlı'nın ilk eserlerini verdiği ve dünyaya medeniyetin ihraç edildiği kent olan Bursa'nın, zengin tarih ve kültür mirasını içinde barındırdığını anlatan Başkan Altepe, şöyle dedi:

“Var olan değerlerimiz ve bu değerleri ayağa kaldırmak ve korumak için yaptığımız çalışmalarla Bursa, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmeyi hak ediyor. Bu listeye girdiğimiz takdirde kent ziynetlerimizi dünyaya tanıtmak için önemli bir şans yakalayacağız.”

Tarihi değerlerin ayağa kaldırılması ve Bursa'nın dünyaya tanıtılması noktasında kent dinamiklerinden de destek aldıklarını dile getiren Başkan Altepe, “Bu listede yer almak her yönden Bursa'nın gelişmesine önemli katkılar sağlayacak. Kentin dünyaya tanıtımı sağlanırken, Uludağ gibi doğal güzelliklerimizi de pazarlama konusunda önemli avantaj elde edeceğiz. Bu kent turizmi ne de önemli katkılar sağlayacak” diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Seyfettin Avşar ve Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar'ın katıldığı toplantıda söz alan Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü UNESCO Birimi'nde görevli Yüksek Şehir Plancısı Evrim Ulusan ise, adaylık sürecinde izlenecek yol haritası hakkında teknik bilgiler verdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı uzmanları tarafından incelenen bölgelerle ilgili dosya önümüzdeki aylarda hazırlanarak UNESCO'ya gönderilecek.(dha)