Bütün hayvanlar birleşin

Eddie Murphy dimdik ayakta! Bahtsız film seçimleri yüzünden kötü bir dönem geçiren aktör, 'Dr. Dolittle' ve 'Çatlak Profesör'...
Haber: SEVİN OKYAY / Arşivi

Eddie Murphy dimdik ayakta! Bahtsız film seçimleri yüzünden kötü bir dönem geçiren aktör, 'Dr. Dolittle' ve 'Çatlak Profesör' filmleri sayesinde yeniden eski starlık günlerine döndü. Doğrusu, buna hiçbir itirazımız yok. İyi komedyenlerin parmakla gösterildiği günümüzde, gençliğinin saldırgan, kırıcı mizahından uzaklaşan aktör, 'Dr. Dolittle 2'de ölçülü, yumuşak bir performansla neredeyse filmdeki hayvanlar kadar komik olmayı beceriyor.
Orman bir felaketin eşiğinde
Sevimli doktorumuzun ilk 'Dr. Dolittle'daki sorununu hatırlarsınız. Birden hayvanlarla konuşabildiğini fark edip paniğe kapılmıştı.
'Dr. Dolittle 2'de ise onu kadere rıza göstermiş, hatta halinden memnun buluyoruz.
İnsanlara da, hayvanlara da bakıyor, hastane koridorunda tıslayarak önünden geçen bir grup kaza ciddi ciddi 'Bir şey değil, hanımlar' diye cevap veriyor. Sevgili köpeği Lucky (Norm Macdonald), gene bizimle beraber, hatta filmin anlatıcılığını üstlenmiş. Sarhoş Fransız maymun da (Philip Proctor) aramızda.
Ama 'Dr. Dolittle 2'nin başkahramanı (tabii, Murphy'yle birlikte) Archie adındaki sirk ayısı. Archie'nin filmde önemli bir rolü var. Esas meseleyi, Murphy'yi kızının doğum gününde ayağına çağıran 'Baba' kunduzun ağzından dinliyoruz:
Orman bir felaketin eşiğinde. Bir kereste şirketi ağaçları kesmeye koyulmuş, herkes telaş içinde. Tüm umutlarını, onların dilinden anladığı için Dr. Dolittle'a bağlamışlar. Doktor da elinden geleni ardına koymuyor. Hatta ormanın kıyısındaki bir eve bile taşınıyor. Buna karşılık hayvanlardan bir isteği var: Örgütlü mücadele.
Doktorun avukat karısı, şirkete açtıkları davanın duruşmasında, ormandaki Güney Pasifik türü dişi ayıdan söz ediyor. Ayı, türünün son örneği, dolayısıyla korunmalı. Şirketin avukatı ise (timsahı da konuşan Kevin Pollak), ayı tek olduğu için soyunun zaten tükeneceğini söylüyor. Dr. Dolittle paçaları sıvayıp aynı cinsten bir erkek ayı aramaya koyuluyor.
Ayı aktörlerin John Wayne'i Sonunda
sirk ayısı Archie'yi (Steve Zahn) buluyor. Ne var ki Archie, ormana gidip ayı Ava'yla (Lisa Kudrow) başgöz olma yanlısı değil. Archie, Las Vegas usulü bir şovmen, türlü marifetleri var, hatta 'I Will Survive'ı söyleyip dans bile ediyor. Pek de nazenin, toprağa basınca patilerinin kirlendiğinden şikâyet ediyor. Ne var ki, herkesin umudu da onda.
'Dr. Dolittle 2', son zamanlarda görmeye alıştığımız şekilde hakiki hayvanlar, bilgisayar efektleri ve kuklaları birleştirmiş. Hayvanların diyalogları ise, filmin özgün kopyasında da, dublajda da komik.
Ayı Archie'yi oynayan ayı Tank, bütün destekler bir yana, gayet başarılı. Kendisi, 'İhanet'teki (The Edge) ayı Bart'ı ('Ayı aktörlerin John Wayne'i) çalıştıran Doug Sous tarafından eğitilmiş. Hayvanların seslendirmeleri çok iyi, özellikle rakun Joey'de Michael Rapaport harikaydı.
Raven-Symone'un oynadığı doktorun büyük kızı Charisse'in bize bir sürprizi var. Rapseverler de, onun sevgilisni oynayan Lil Zane'in şirin varlığından memnun kalabilir. Murphy, 'eyvah, kızım büyüdü' sorunuyla karşılaşınca izleyicileri eğlendiren bir tepki gösteriyor. 'Alpha erkek' meselesi de hiç fena değildi.
'Dr. Dolittle 2', çocukları da, yer yer büyükleri de eğlendiren cana yakın bir film. Şahsen gösterimdeki 'Kediler ve Köpekler'e her pozisyonda tercih ederim.