Buyrun dinozor parkına

Dinozorlar 'Jurassic Park 3' ile yeniden aramızda. Hem de ileri teknoloji ürünü ve daha korkunç halleriyle...

İSTANBUL - Dinozorlar 'Jurassic Park 3' ile yeniden aramızda. Hem de ileri teknoloji ürünü ve daha korkunç halleriyle... Ancak bu kez kamera arkasında serinin ilk iki filmindeki gibi Spielberg değil, 'Mavi Gökyüzü', 'Jumanji' gibi filmlerden tanıdığımız Joe Johnston var. Filmin başrollerini ise ilk 'Jurassic Park'la özdeşleşen Sam Neill, William Macy, Tea Leoni, Alessandro Nivola ve Trevor Morgan paylaşıyor.
Paleontolog Dr. Alan Grant
'velociraptor'ların zekâ düzeyiyle ilgili geliştirdiği teori için fon aramaktadır. Bir gün tanıştığı zengin bir işadamı ve karısı ona bu konuda yardımcı olmak ister. Birlikte dinazorların bulunduğu Isla Sorn adasına giderler. Grant adaya iner inmez, çiftin amacının dinozorlar konusunda bilgi edinerek kaybolan oğullarını bulmak olduğunu anlar.
İlki Michael Crichton'ın aynı adlı romanından
uyarlanan ve 1993 yılında gösterime giren
'Jurassic Park', dünya çapında 913 milyon dolarlık hasılatla tüm zamanların en çok hasılat yapan beş filmi arasına girmişti. Dört yıl sonra çekilen ve aynı yazarın 'The Lost World' adlı romanından uyarlanan
'Kayıp Dünya: Jurassic Park' ise dört günde 90.4 milyon dolarlık hasılata ulaşarak,
'sinema tarihinde açılış haftasında en çok
hasılat yapan film' unvanını hâlâ elinde bulunduruyor.
'Jurassic Park 3' de onlardan aşağı kalacak gibi görünmüyor. Amerika'da gösterimi 18 Temmuz'da 3434 salonda başlayan film tüm zamanların en iyi ikinci 'çarşamba açılışı'nı yaptı. Filmin beş günlük toplam hasılatı ise 81 milyon dolar. (Filmler genellikle cuma günü gösterime giriyor ve açılış hasılatı da üç gün üzerinden hesaplanıyor.)
'Jurassic Park'ın ilki en çok görsel
efektleriyle dikkat çekmişti. Aradan geçen sekiz yılda, daha da gelişen teknolojik imkânlar serinin son filminde pek çok yeniliğe olanak tanıdı. Bu filmin görsel efektlerinin sorumlusu da önceki iki filmde olduğu gibi Oscar ödüllü Stan Winston Stüdyoları.
11 metre yüksekliğinde ve 5 ton ağırlığındaki
T-Rex'leri yaratan stüdyo, bu kez 12 metre yüksekliğindeki 'Spinosarus'u yarattı. Stan Winston, Spinosarus için "Rex'ten çok daha büyük, hızlı ve güçlü bir yapısı var" diyor.
Bakalım ilk ikisiyle hayli ilgi çeken
'Jurassic Park', Türkiye'den de bir rekorla çıkabilecek mi? (Kültür Sanat)