Buz Müzesi 23 Nisan'da açılıyor

Buz Müzesi 23 Nisan'da açılıyor
Buz Müzesi 23 Nisan'da açılıyor
Dünyada sıcak iklimde gerçekleştirilen ilk kalıcı buz müzesi özelliği taşıyan müze, istanbul'da bir alışveriş merkezinde kuruldu

Dünyada sıcak iklimde gerçekleştirilen ilk kalıcı buz müzesi özelliği taşıyan "Magic Ice/Buz Müzesi", İstanbul’da bir alışveriş merkezinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda açılacak.

Müzenin tanıtımı amacıyla Forum İstanbul Alışveriş Merkezi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Magic Ice Türkiye Genel Müdürü Oddruar Olsen, müzenin, Türk halkına sunulacak değişik bir tecrübe olacağını ifade etti.

Fikrin, İskandinav ülkelerinden geldiğini belirten Olsen, "Türkiye’ye geldiğimizde ılıman iklimi, sıcağı ve sahillerini gördük. ’Buraya değişik ne getirebiliriz?’ diye düşündük. Norveç’ten soğuk iklimi ve buzdan heykelleri getirmeye karar verdik" dedi. Müzede 34 buzdan heykel bulunduğunu, bunların dışında Viking gemisi ve evi olacağını belirten Olsen, 6 ayda bir temayı değiştirmeyi düşündüklerini söyledi.

Olsen, müzenin temasını, müşterilerin ziyaretleriyle doğru orantılı olarak değiştireceklerini ifade ederek, buzun, muhafazası güç bir madde olduğunu ve ziyaretçilerin temasıyla daha çabuk eriyeceğini anlattı. Proje yatırımının 3,5 milyon avro olduğunu bildiren Olsen, müze ücretinin yetişkinler için 20, çocuklar için 15 lira olacağını kaydetti.

Müzenin açılması için Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın kutlanacağı 23 Nisanı seçtiklerini bildiren Olsen, "Biz de 23 Nisanda Türk halkına bir katkı sağlamak istedik" dedi.

Olsen, günlük kıyafetleriyle gelecek ziyaretçilere müze girişinde eskimo kıyafeti verileceğini belirtti. Forum İstanbul Genel Müdürü Jaoa Xavier de müzenin alışveriş merkezinin konseptiyle örtüştüğünü belirterek, Buz Müzesi’ne seve seve ev sahipliği yaptıklarını söyledi.

Müzenin 23 Nisanda 2009 Eurovision Şarkı Yarışması’nın birincisi Norveçli Alexander Rybak’ın konseriyle açılacağını bildiren Xavier, "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı farklı etkinliklerle kutlayacağız. Türkiye, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlayan tek ülke ve bu bizi çok mutlu ediyor" dedi.

MÜZE HAKKINDA
Dünyada sıcak iklimde gerçekleştirilen ilk kalıcı buz müzesi özelliği taşıyan ve 1400 metrekare kapalı alandan oluşan "Magic Ice"a, soğutmalı alana buzdan yapılan bir tünelden geçilerek girilecek.

İçerisi yaz ve kış eksi 5 derece olacak müze, özel eskimo kıyafetleriyle gezilebilecek. Buz heykeller için İsveç’in Jukkasjarvi bölgesinde bulunan Torne nehrinden 70 ton özel buz getirildi.

Müzenin duvarları ve tüneller için de İstanbul’dan 100 ton buz temin edildi. Buz Müzesi’nin konseptini İsveç’teki Ice Hotel’in tasarımcı ve heykeltıraşları yarattı. Yaklaşık 15 gün İstanbul’da kalan dünyaca ünlü sanatçılar, eksi 5 derecede sabahtan akşama kadar buz heykellerini yaratmak için çalıştı. Müzenin konsepti, 3 ile 6 ayda değiştirilecek. Müzenin birinci bölümünde Vikingler’in 880 yılında İstanbul’a yaptıkları ziyaret anlatılacak.

Vikingli bir askerin heykelinin yer aldığı müzede, buz kütleleri üzerine yazılan yazılarla da Vikingler’in İstanbul ziyareti hakkında bilgi verilecek. Bu yazılarda Karadeniz’i geçerek İstanbul’a gelen ilk Vikingler’in, İstanbul için "Korunmuş Topraklar" anlamına gelen "Miklagard" ismini kullandıkları ve "Halvdan" isimli Vikingli bir askere ait runik bir yazı yıllar sonra Ayasofya’nın duvarında bulunduğu bilgileri yer alıyor.

Viking teması işlenilen bölümde buzdan yapılan 8 metrelik Viking gemisi ve Viking evi ile İstanbul’a ilk gelen Vikingler’in yol haritası yer alacak. Müzenin diğer 2 temasını ise İskandinav doğası ve buzdan bardaklarda ziyaretçilere meyve suyu ikram edilecek "Buz Vitamin Bar" alanı oluşturacak. Norveçli Lofoten Trading şirketi tarafından 20 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçirilen projenin, mimari çözümleri, tüm teknik alt yapısı, ısıtma ve soğutma sistemleri Türk mühendisleri ve firmaları tarafından projelendirildi. (aa)


    ETİKETLER:

    Norveç