Çağdaş bir ortaçağ masalı

Şövalye olmak isteyen yoksul bir dam ustasının oğlu William'ın 'kaderin bir oyunu' sonucunda bir anda değişen yaşamının...

İSTANBUL - Şövalye olmak isteyen yoksul bir dam ustasının oğlu William'ın 'kaderin bir oyunu' sonucunda bir anda değişen yaşamının ve hızlı yükselişinin öyküsünü anlatan
'Şövalye' (A Knight's Tale), 20. yüzyıla ait öğelerle zenginleştirilmiş masalsı bir macera filmi.
Oscarlı senarist Brian Helgeland'ın yönetttiği filmin başrollerini Heath Ledger, Rufus Sewell, Shannyn Sossamon ve Paul Bettany gibi paylaşıyor.
William, çocukluğundan beri şövalyelik hayalleri kurmaktadır ancak önünde bir engel vardır; ait olduğu sosyal sınıf. William günlerini kendisi gibi toplumun alt sınıfından arkadaşlarıyla, yufka yürekli Ronald, Wat, işsiz şair Geoff Chaucer, ve yırtıcı dişi Kate'ten oluşan gizli grubuyla geçirmektedir. Ta ki bir gün kader ona bir şans daha verene kadar.
Bir mızrak turnuvasında, şövalyelere yardımcı olarak para kazanmaya çalışan William, ölen bir şövalyenin zırhını giyer. Seyircinin tezahüratlarının ve mızrak ve kalkan seslerinin arasında çakan bir şimşek birden genç William'ı asil şövalye Sir Ulrich von Lichtenstein'a dönüştürür. Bundan sonra William'ı önlenemez bir yükseliş beklemektedir.
Zirveye doğru yaptığı yolculuğa paralel olarak kendi iç dünyasında da zorlu bir yolculuğa çıkan genç şövalye, asaletin asıl yerini keşfedecektir...
Brian Helgeland 'Şövalye'nin yönetmenliğinin yanı sıra yapımcılığını ve senaristliğini de üstleniyor. Daha önce Mel Gibson'ın başrolünde olduğu 'Komplo Teorisi'yle adını duyuran Helgeland, 'Los Angeles Sırları' ve yine Gibson'lı 'Gününü Göreceksin'in senaryolarıyla da Oscar'a değer bulundu.
Filmdeki genç şövalye William rolüyle beğeni toplayan Heath Ledger, 'Vatansever'de (The Patriot) Mel Gibson'ın oğlunu canlandırarak sinema dünyasının dikkatini çekmişti. (Kültür Sanat)