Çağdaş Türk resminin gövde gösterisi

Çağdaş Türk resminin gövde gösterisi
Çağdaş Türk resminin gövde gösterisi

Rh+ Sanat Yılın Genç Ressamı Yarışması?nın finalistleri Beşiktaş Çağdaş?ta sergileniyor.

İSTANBUL - Rh+ Sanat dergisince Kasım 2002’den beri düzenlenen Yılın Genç Ressamı Yarışması, muadilleri içinde kısa sürede Türkiye’nin en çok ilgi gören etkinliği oldu. Para ödülü vermeyen bir yarışma olmasına karşın kısa sürede parlamasının nedeni, yarışma yöntemiyle genç sanatçıların çıkış yapmasına, görünür olabilmesine olanak tanımasında yatıyor. Şöyle ki... Alanında yetkin isimlerden oluşan jüri, başvuran genç sanatçılar arasından 10 kişiyi finalist olarak belirliyor. Sonra finalist sanatçıların eserleri, hem bir ay boyunca bir galeride sergileniyor hem de internet sitesinde ve o ayki Rh+ Sanat dergisinde yayımlanıyor. Ardından sanatseverler hem bu sergide hem de internet sitesi aracılığıyla finalist sanatçılara oy veriyor. Nihayetinde de jüri, en çok oy alan sanatçılar arasında yeni bir değerlendirme yaparak Yılın Genç Ressamı’nı belirliyor. Seçilen genç sanatçı ise yarışmanın ödülü olarak Tevfik İhtiyar Sanat Galerisi’nde kişisel sergi açıyor, Rh+ Sanat dergisine kapak olup dergide uzun bir söyleşisi yayımlanıyor.
2002 yılından bu yana Rh+ Sanat Yılın Genç Ressamı Yarışması’na katılan sanatçıların eserlerinden kapsamlı bir seçki şimdilerde Beşiktaş Çağdaş’ta sergileniyor. Denizhan Özer’in küratörlüğünde açılan ‘Genç Ustalar/Usta Gençler’ sergisinde 100 sanatçının birer eseri yer alıyor. Özer’in de deyimiyle çağdaş Türk resminin toplu olarak gösterilmesi bakımından dikkat çekici ve önemli olan sergi, 12 Şubat’a kadar açık kalacak.

Yılın Genç Ressamı’nı siz seçin!
Beşiktaş Çağdaş, ‘Genç Ustalar/Usta Gençler’ sergisine paralel olarak 2009’un Yılın Genç Ressamı Yarışması finalistlerine de ev sahipliği yapıyor. Halil Akdeniz, Mustafa Ata, Abdülkadir Günyaz, Tevfik İhtiyar ve Kaya Özsezgin’in jüri olarak görev yaptığı bu yılki yarışmada finale kalan sanatçılar şöyle: Ercan Akın, Ebubekir Aydın, Burçin Ayebe, Ümit Dizdar, Neslihan Güleroğlu, Zeynep Gürler, Hüseyin Rüstemoğlu, Işıl Ulaş ve Alev Yener. Sanatseverler 12 Şubat’a kadar sürecek sergiyi görüp Yılın Genç Ressamı için oy verebilirler. Finalistleri internetten görüp oy vermek isteyenler için web adresi: http://rhartmagazine.com (Kültür Sanat)