Çakırcalı Efe dans ediyor

Çakırcalı Efe dans ediyor
Çakırcalı Efe dans ediyor

Yaşar Kemal?in kitabından uyarlanan ?Çakırcalı Efe?nin dünya prömiyeri bu akşam Ankara?da yapılıyor.

ANKARA - Türkülere, deyişlere konu olan, Anadolu’da efsaneleşen Çakırcalı Mehmet Efe’nin hikayesi bale sahnesinde. Türkiye edebiyatının büyük ismi Yaşar Kemal’in aynı adlı eserinden Devlet Opera Balesi Birim Dans Tiyatrosu (BDT) tarafından dans tiyatrosuna uyarlanan ‘Çakırcalı Efe’nin dünya prömiyeri bu akşam Ankara’da yapılıyor.
BDT’nin sanat yönetmeni İhsan Bengier’in koreografi ve rejisiyle sahnelenen ‘Çakırcalı Efe’nin müziğini Cem İdiz hazırladı. Dekor ve kostümlerinde Gürcan Kubilay’ın hazırladığı eserde Çakırcalı Mehmet Efe’yi dönüşümlü olarak Emre Onuk ile Serhat Elifer, annesini Ayfer Alpan, İzmir Valisi Kamil Paşa’yı Tufan Kaytmaz canlandırıyor.
‘Çakırcalı Efe’yi sahneleme fikrini Cem İdiz’le birlikte geliştirdiklerini belirten yönetmen İhsan Bengier, eserde kendisinin de eşkıyayı canlandırdığını hatırlatarak ekliyor: “Çakırcalı, zamanında İngiltere’deki Lordlar kamarasında dahi konuşulmuş. Bu kadar büyük bir konu olunca ve bu kadar da çok kişi, yazıda biraz karakterleri azalttık, yine fazla geldi. Birim Dans Tiyatrosu çok kalabalık bir topluluk değil. Azalta azalta sonuçta öyle bir yere geldik ki, yönetmen, koreograf, koreograf yardımcısı, asistan, repetitör de sahneye çıkmak durumunda kaldık. Karakterler o kadar dağıldı ki, bir ölen bir daha canlandı, sahneye çıktı, sakal değiştirdi, çünkü o kadar elemanımız yok, çok da fazla karakter var. Ben de hem yönetir, hem de oynar duruma geldim.”
Koca bir yaşamı 1.5 saate sığdırmakta zorlandıklarını vurgulayan Bengier, “Operasını yapmaya çalıştılar olmadı, biz bir yere vardık sonuçta. Biz, Çakırcalı’nın daha çok yaşamındaki Robin Hood’luğu almaya çalıştık. Çünkü Çakırcalı Efe eşkıya değil, düşünün bunun sonrasında gelen Kurtuluş Savaşı’ndaki efeleri oluşturuyor. Bizce Çakırcalı Efe ölmedi, vuruldu ama ölmedi bizim için. Ana fikir olarak öldürmedik Çakırcalı Efe’yi” diye konuşuyor.
‘Çakırcalı Efe’, önümüzdeki sezon da sahnelenmeye devam edecek. (Burcu Bilgin, aa)