Çallı'nın doğduğu köy sanat merkezi

Çallılar, Türk resminin büyük fırçası İbrahim Çallı'nın anısını yaşatmak için 'Kalbimizde Dostluk: Sanat' başlıklı bir projeyi hayata geçiriyor.

İSTANBUL - Çallılar, Türk resminin büyük fırçası İbrahim Çallı'nın anısını yaşatmak için 'Kalbimizde Dostluk: Sanat' başlıklı bir projeyi hayata geçiriyor. Genç Denizliler Birliği'nin ve Çallı'nın torunu sanatçı Yaşar Çallı'nın önayak olduğu proje kapsamında Denizli'nin Çal ilçesi sanatla iç içe 15 gün geçirecek. 22 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında yapılacak etkinlikte resim, heykel, desen ve takı tasarımı atölyeleri düzenlenecek.
Avrupa Birliği tarafından da desteklenen projeye Türkiye'den yaşları 10-12 arasında değişen, çocuk yetiştirme yurtlarında yaşayan ve maddi gücü yetersiz çocuklar ile Avrupa'nın farklı kesimlerinden dar gelirli gençler katılıyor. Atölyeler, Pamukkale Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi öğretim görevlilerinin başkanlığında yapılacak.
Ortak teması 'Dostluk ve Barış' olarak belirlenen temel atölye çalışmalarının amacı Çal ilçesini Almanya'nın Bremen örneğinde olduğu gibi bir sanat kasabası haline getirmek. Bremen şehrinin tiyatrolar, müze ve galeriyleriyle oluşturduğu sanat yelpazesi Çal ilçesi için de oluşturulmak isteniyor. Böylece Çal, ressam İbrahim Çallı'nın misyonunda minik bir sanat kasabası havasına bürünmüş olacak. Atölye çalışmasına yöre halkının da katılımı sağlanacak. (Kültür Sanat)