Can Bonomo'nun resim sergisi açıldı

Can Bonomo'nun resim sergisi açıldı
Can Bonomo'nun resim sergisi açıldı
2011 tarihli 'Meczup' albümüyle çıkış yapan, Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil eden müzisyen, şair, ressam Can Bonomo'nun ilk kişisel resim sergisi 'Anachronismus', The Marmara Pera Oteli'nde açıldı. Cep telefonuyla konuşan bir Napoleon ya da uzayda muz ikram edilen bir astronot gibi zaman kavramını tersyüz eden resimlerin yer aldığı sergi 20 Kasım'a kadar açık kalacak.

Can Bonomo, yaratıcılığının ve hayal gücünün ifade biçimi olarak kullandığı müzik ve şiirden sonra şimdi de resim çalışmalarıyla karşımıza çıkıyor. Can Bonomo’nun ilk kişisel resim sergisi ‘Anachronismus’, The Marmara Pera Oteli’nde izleyicilerle buluşuyor. 20 Kasım’a kadar sürecek sergisinde Bonomo, dijital baskı, illüstrasyon, yağlı boya ve duvar boyası gibi bir çok farklı malzeme ve tekniği bir araya getiriyor.
Can Bonomo resimlerinde tarihsel imgeleri ve kişilerin aklında ‘geçmişe ait’ eserleri ‘şu ana ait’ öğelerle birleştiriyor; cep telefonuyla konuşan bir Napoleon ya da uzayda muz ikram edilen bir astronot gibi... Böylece izleyiciye gözümüzün aşina olduğu eserlerin farklı bir şekilde ifade edilebileceğini, bu eserlerin bambaşka şekilde algılanabilen resimler haline gelebileceğini anlatıyor. Bir yandan, popüler kültürün içinde sürekli gördüğümüz imajları eserlerine entegre ediyor, diğer yandan, postmodern bir söyleme yer veriyor.

Didem Soydan ile Can Bonomo evleniyor

Can Bonomo’nun eserlerinde birbirlerinden, kronolojik ve mantıksal olarak tamamen bağımsız olan objeler, illüstratif figürlerin desteğiyle eğlenceli, renkli ama düşündürücü kavramsal işlere dönüşüyor. Hızla gelip geçen popüler kültür öğeleri, tarihin beynimizde bıraktığı görsel hafızamız, geçmişin ruhumuzda bıraktığı duygusal izler, yankılanan mesajlar, günlük hayatın sıradan parçaları ve zaman kavramının oyunları... Tüm bunlar, Can Bonomo’nun resimlerinde bilinçaltımızın fotoğrafları olarak karşımıza çıkıyor.

Can Bonomo: 2015 yılındayız ve saati ölçebilen tek şey...
Sergiye adını veren ‘Anachronismus’, herhangi bir olay ya da varlığın içinde bulunduğu zaman dilimi (dönem) ile kronolojik açıdan uyumsuz olması anlamına geliyor. Can Bonomo, eserlerinde ti’ye alarak sorguladığı bu kavram için şunları söylüyor: “Zamanın lineer bir fonksiyon olmadığını, saatlerimize bakıp geç kaldığımız sanrısını bize yaşatan şeyin ise insan icadı bir yanılgı olduğunu düşünüyorum. 2015 yılındayız ve saati ölçebilen tek şey hala ve sadece saatin kendisi. Bu karmaşık ve bilinmezliklerin içerisinde en eğlenceli bulduğum durum Anakronizm. Cep telefonuyla konuşan bir Napoleon ya da uzayda bir astronota muz ikram edilmesi zaman kavramını eğlenceli bir biçimde alter ediyor.”

Armağan Çağlayan yazdı. "Can Bonomo: Yıldızlar aslında ölüdürler, ben şair olmak istiyorum"

Can Bonomo hakkında
1987 yılında İzmir’de doğan Can Bonomo, İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü’nden mezun oldu. Öncesinde radyoculuk, televizyon programı sunuculuğu ve oyunculuk yapan sanatçı, ilk müzik albümü ‘Meczup’u 2011 yılında çıkardı. 2012 yılında ikinci albümü ‘Aşktan ve Gariplikten’i, 2014 yılında ise üçüncü albümü ‘Bulmam Gerek’i yaptı. Bonomo, 2012 Bakü’de gerçekleştirilen 2012 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye ’yi temsil etti. Müzik hayatında bir çok ödülün sahibi oldu. Şiiri hayatının tam ortasına koyduğunu söyleyen sanatçı, 2014 yılında küçük İskender’in editörlüğünü yaptığı ilk şiir kitabı ‘Delirmek Belirmektir’i yayımladı.