Can Yayınları'ndan Ripley açıklaması

Can Yayınları'ndan Ripley açıklaması
Can Yayınları'ndan Ripley açıklaması

1999 yılı tarihli Yetenekli Bay Ripley filminin başrolünde Matt Damon vardı.

Amerikalı polisiye yazarı Patricia Highsmith'in, 'Su Altında Bir Ripley Serüveni' adlı kitabını Filistin ve Kürtler'e ithaf ettiği, ancak bu ithaf yazısının Türkiye'deki baskılarda yer almadığına dair Radikal'in haberi üzerine Can Yayınları bir açıklama yaptı

Radikal.com.tr - Yayınevi yetkilileri, 1993’te ilk keç Türkçe’ye çevirdikleri kitabın ithaf sayfasının neden yer almadığını bugünkü şartlarda bilemeyeceklerini belirterek, eğer telif hakları hala kendilerinde olsa bu hatayı hemen düzelteceklerini ancak bunun artık mümkün olmadığını ifade etti.

Highsmith’in 1955’te yazdığı Yetenekli Bay Ripley, polisiye edebiyatın tüm klişelerini alt üst ederek dünyada büyük yankı uyandırmıştı. Birçok kez filme de uyarlanan Ripley’in son serüveni ise 1991’de yayımlandı. Highsmith, bu son serüveni Filistin intifadası ve Kürtler’in mücadelesine adadı. İthaf sayfasına da şu notu düştü: “İntifada’nın ve Kürtler’in ölülerine, ölenlerin, hangi ülkede olursa olsun baskıyla mücadale edenlere, yalnızca sayılmak için değil de vurulmak için ayağa kalkanlara…” Ancak bu ithaf yazısı 1993’te Can Yayınları tarafından yapılan çeviride yer almadı.


Bugün olsa basardık’

Radikal’in geçen pazar günü yayımladığı haber üzerine yayınevi yetkilileri bir açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi: “Yayıncılar, yayımlayacakları eserleri seçmekte özgürdür. Ancak seçilmiş eserlerin kendi bütünlüğü içinde yayımlanması şarttır, bu tartışılamaz. Can Yayınları’nın bugünkü yayıncılık ilkesi budur. Can Yayınları’ndaki ilk baskısı 1993 yılında gerçekleşen ‘Su Altında – Bir Ripley Serüveni’ adlı kitabın hangi şartlar altında basıldığını bilmemiz mümkün değil ancak bugünkü koşullarda gerçekleşseydi kitap aslına uygun ve eksiksiz basılacaktı şüphesiz… Ne yazık ki, Patricia Highsmith’in yayın hakları artık Can Yayınları’nda değil ve bu hatayı düzeltme şansımız yok.”


  ETİKETLER:

  Filistin

  ,

  haber

  ,

  kitap

  ,

  Bugün

  ,

  Yayın

  ,

  Pazar

  ,

  açıklama