Çanakkale Bienali İstanbul'da

Çanakkale Bienali İstanbul'da
Çanakkale Bienali İstanbul'da
Çanakkale'de düzenlenen son iki bienalden bir seçki İstanbul'da Depo'da sergilenecek.

İstanbul dışındaki büyük sergiler içinde sürekliliği ve nitelikli içeriğiyle kendine iyi bir yer edinen Çanakkale Bienali, son iki sergiden bir seçkiyle İstanbullu izleyicinin ayağına geliyor.Koordinatlar 40°9′0″N-26°24′0″E adlı sergi 14 Şubat'ta açılacak ve 8 Mart'a kadar görülebilecek. Depo, 3. ve 4. Çanakkale Bienalleri'nden bir seçkiye ev sahipliği yapıyor. 'Çanakkale Bienali: Koordinatlar' başlıklı sergi son iki bienalin açtığı kavramsal çerçeveden hareketle, Çanakkale kentinin sosyal ve kültürel dokusunu belirleyen tarihsel belleğini ele alacak. Sergi militarizm, mitolojiler ve mikro-makro anlatılar, tarihin anıtlaştırılması gibi evrensel olguları, kentin özgün bağlamından hareketle irdeleyen yapıtları bir araya getiriyor.
Uluslararası Çanakkale Bienali için ilk günden bu yana seçilen kavramsal çerçeveler ülke , bölge ve dünyaya ilişkin siyasal, toplumsal, kültürel gerçekler ve sorunları irdeleyerek sanat üretimleri yoluyla yorumlayan ve eleştiren bir temelden besleniyor. Bienal, CABININ-Çanakkale Bienali İnisiyatifi tarafından, Çanakkale Belediyesi'nin destekleriyle hayata geçiriliyor. Çanakkale’nin tarihsel ve kültürel anlam taşıyan mekanlarında ve kent halkının yoğunlaştığı kamusal alanlarda gerçekleştirilen bienal, günümüz sanatının ilişkisel estetik söylemini yansıtan “kamusal alanda çağdaş sanat” olgusunu hayata geçiriyor.
Çanakkale, Troya ile başlayan ve 1. Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında gerçekleşen ve yarım milyon insanın ölümüyle sonuçlanan Gelibolu Savaşları'na uzanan bir büyük anlatıyla, “savaş görüngüsü”yle anılan bir kent. 1. Dünya Savaşı'nın 100. yılı olan 2014'te düzenlenen 4. Uluslararası Çanakkale Bienali, çeşitli ideolojiler doğrultusunda “savaşı efsaneleştiren ve kutsallaştıran” büyük anlatıya günümüzdeki savaşların yarattığı sorunlar açısından eleştirel bakış açıları getiren sanatsal ve düşünsel bir alan açmayı hedefledi.
Detaylı bilgi için: www.canakkalebienali.com

Yer alan sanatçılar: Nikita Alexeev, Nigol Bezjian, Klaus vom Bruch, Ayşe Erkmen, Aladdin Garunov, Jakob Gautel, Güven İncirlioğlu, Grigor Khachatryan, Komet, Sıtkı Kösemen, Ulrike Rosenbach, Viron Erol Vert, Yeni Anıt, Ani Setyan, Hakan Kırdar
Küratöryel Ekip: Beral Madra (Genel Sanat Yönetmeni), Seyhan Boztepe (Bienal Direktörü), Deniz Erbaş (Kurumsal Küratör)

Sergi destekçileri: Anadolu Kültür, Açık Toplum Vakfı, ÇATKAV (Çanakkale Tarih ve Kültür Vakfı), Çanakkale Belediyesi, İ.Ü. Engelsiz Bilgi Merkezi, Avantgarde Collection