Canavarlar da âşık olur

Geçtiğimiz yıllarda ülkemizde de gösterime giren animasyon film 'Karınca Z' nin yaratıcıları, bu kez yeni icatları 'Şrek' (Shrek) ile karşımızda.

İSTANBUL - Geçtiğimiz yıllarda ülkemizde de gösterime giren animasyon film 'Karınca Z' nin yaratıcıları, bu kez yeni icatları 'Şrek' (Shrek) ile karşımızda. Dünya prömiyeri mayıs ayında Cannes Film Festivali'nde yapılan, Amerika'da beş haftada yaklaşık 200 milyon dolar gibi rekor hasılat elde eden 'Şrek', yeşil renkli ve kötü kokan canavarı, çenesi düşük eşeği, kötü kalpli cüce lordu ve güzel prensesiyle', tam bir masal âleminde geçiyor.
William Steig'in aynı adlı çocuk romanından uyarlanan 'Şrek'in yönetmenliğini Andrew Adamson ve Victoria Jenson üstleniyor. DreamWorks Pictures ve PDI Animation Company işbirliğiyle çekilen filmin Türkçe dublajlı versiyonunda Merhmet Ali Erbil ve Okan Bayülgen gibi ünlü isimler görev aldı.
Şrek, boş vakitlerini çamur banyosu yaparak ve yoluna çıkanları korkutarak geçiren çirkin ama kendiyle barışık bir canavardır. Günün birinde ormanın büyücüsünden, gelecekte güzel prenses Fiona'yla romantik bir aşk yaşayacağını öğrenir.
Canavarın mütevazı hayatına giren ilginçlikler bununla da sınırlı kalmaz. Artık yemeğinde kör bir fare, yatağında sigara tiryakisi bir kurt, etrafında üç küçük domuz vardır ve hepsi kötü kalpli Lord Farquaad'ın hükmünü sürdüğü Duloc ülkesinden kaçmak zorunda kalmıştır. Ülkesini bu durumdan kurtarmaya karar veren Şrek, Lord'la bir anlaşma yapar. Küçük büyük herkese tavsiye olunur. (Kültür Sanat)