'Canlı izlenmesi gereken birkaç gruptan biriyiz'

'Canlı izlenmesi gereken birkaç gruptan biriyiz'
'Canlı izlenmesi gereken birkaç gruptan biriyiz'
Hayranlarının heyecanla beklediği heavy metal efsanesi Iron Maiden, 19 Haziran Pazar günü Küçükçiftlik Park'ta sahneye çıkıyor. Sonisphere kapsamında gerçekleşecek konserden önce grubun gitaristi Janick Gers sadece Radikal ve Blue Jean'e konuştu: "Eddie de bizimle olacak. İstanbul'a gelmeyi iple çekiyoruz."
Haber: DOĞU YÜCEL / Arşivi

Aslında Iron Maiden ilk defa gelmiyor, bundan 13 sene önce de gelip, peş peşe Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda iki konser vermişti. Fakat grubun efsanevi solisti Bruce Dickinson ve yaratıcı gitaristi Adrian Smith kadroda değildi. O yüzden şu an Türkiyeli heavy metalseverler grubu ilk defa görecekmiş gibi heyecanlı. Dile kolay, 13 yıldır grup yeniden gelsin diye nice kampanyalar yapıldı, hatta Beyoğlu’nda yürüyüş bile düzenlendi. Gençlerin bu heyecanı boşuna değilmiş, Mastodon, In Flames, Alice Cooper ve Slipknot gibi ağır topların da olduğu Sonisphere’in biletleri kısa bir süre önce tükendi. Fakat biletlerin yeniden satışa çıkmasını umutla bekleyen, dünya metal’i için küçük, Türkiye metal’i için büyük bir adım olacak bu tarihi olayı seçilen mekânın kapasite darlığından dolayı kaçırmak istemeyen bir kitle de var.
Bu ve benzeri dertler bir yana, Iron Maiden geliyor işte, gerisi hikâye. Gruba 1990’da katılan Janick Gers ile görüştüm. Röportajı hem Radikal, hem Blue Jean için yaptım. Röportajın uzun versiyonunu Blue Jean’in temmuz sayısında okuyabilirsiniz. 

İkinci defa İstanbul’a geliyorsunuz...
Evet, evet, 1998’de gelmiştik, çok iyi vakit geçirmiştik orada. Ve şimdi dönüyoruz! ‘The Final Frontier’ oradaki listelerde üç numaraya yükselmiş. 28 ülkede bir numara olmuştu son albümümüz. Çok iyi karşılandı dünyanın her yerinde. Şu anki turnemiz bu albümden de şarkılar içeriyor. Eski klasikler de var. Bir nevi karışım. Eddie de bizimle olacak. İstanbul’a gelmeyi iple çekiyoruz. 

1998’deki Türkiye ziyaretinizle ilgili neler anımsıyorsun?
Baharat tezgâhlarına uğradığımı hatırlıyorum. Boğaz gezisine çıkmıştık. Kültürünüz, insanlarınız, mimariniz hayranlık uyandırıyor. Konser de çok eğlenceliydi. Bu defa da öyle olacak. Her zaman elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışırız. Bu turne aslında şubat ayında Rusya’da başladı, Singapur, Endonezya, Avustralya ve Kore’ye gittik. Japonya’ya da gittik ama uçağımız inişe geçmişken orada deprem oldu. Ürkütücü bir andı. Daha sonra Güney Amerika’ya gittik, şimdi de Avrupa’dayız. 

1998 konserinden sonra her turnede Maiden’ı ülkemizde görmek istedik ama olmadı hiç.
Tamamen lojistikle ve oradaki organizatörlerin bizi isteyip istememesi ile alakalı bir durum. Her zaman geri dönmek istemiştik ama bugüne kadar elverişli durum oluşmadı. Şimdi çok doğru bir zamanlamayla geliyoruz çünkü bu turne çok fantastik. Belki de yaptıklarımız arasında en kapsamlı ve en görkemli şovumuz. (Not: Iron Maiden’ın bu turnesindeki sahne tasarımı bir uzay istasyonunu andırıyor.) 

Büyük isimlerden sonra sahne almaya alışıksınız, bu defa da Alice Cooper gibi bir efsaneden ve Slipknot gibi extreme bir gruptan sonra sahne alacaksınız…
Nerede çalarsak çalalım headliner statüsünde çalıyoruz. Dünyada çok iyi gruplar var, bir festivale geldiğinizde de onları bir arada görmek işi daha cazip kılıyor. Ama biz sonra çıktığımızda onlardan daha iyi olmak gibi kaygılar gütmüyoruz, tek amacımız elimizden gelenin en iyisini yapmak oluyor. Alice’e saygım büyük ve diğerlerine de… Eminim çok güzel bir gün olacak o. 

Nihayet bu sene en iyi heavy metal performansı kategorisinde Grammy’i ‘El Dorado’ single’ınız ile kazandınız…
Grammy’i kazanmak tabii ki güzel ama bunu büyük bir mesele haline getirmiyoruz. Ne için müzik yaptığımızı değiştirecek bir gelişme değil bu. Biz sadece sevdiğimiz müziği yapıyoruz, eğer insanlar bunu seviyorsa güzel, sevmiyorlarsa hiç önemli değil, herhangi bir ödün vermeyiz, hiç vermedik. Çok sert ve agresif, bir o kadar melodik bir müzik icra ediyoruz, buna devam edeceğiz. 

‘From Fear to Eternity’ isminde bir ‘best of’ albüm yayımladınız. Sık ‘best of’ yayımlıyorsunuz…
Çünkü her turneye çıktığımızda yeni nesilden hayranların Iron Maiden ailesine katıldığını fark ediyoruz. Çoğu son albümleri biliyor oluyor ve geçmişteki şarkılarımızı duymamış oluyorlar. Bu albüm de dünyanın dört bir yanında son albümlerimizle bizi merak eden ama daha önceki dönemi bilmeyenlere yönelik bir nevi ‘çeşni’. 

Metal Hammer’ın bu sayısında Bruce Dickinson 11 yıl önceki iddiasını tekrarladı ve “Iron Maiden Metallica’dan daha iyidir” dedi. Ne düşünüyorsun?
Dürüst olmam gerekirse (kahkahalar), bilirsin, o Bruce. Ben müziği bir yarış olarak görmüyorum, Steve’in (Harris) de öyle gördüğünü düşünmüyorum. En iyi müziği yaratmak ve çalmak dışında bir hedefimiz yok. Tüm grupların çıkıp kendi tarzlarında kendilerini gösterebilmeleri için bir alan var müzik camiasında. Kimin daha iyi olduğu gibi aptalca tartışmalara girmekten yana değilim. Metallica gibi çok iyi grupların ortalıkta olmasına çok seviniyorum, onlar gibi gruplar olmasa müzik sıkıcı bir şeye dönüşürdü. Etrafta çok iyi gruplar var. Herkesin Iron Maiden’ı dinlemesini beklemiyorum. Ama tek bir iddiam varsa o da Iron Maiden’ın canlı izlenmesi gereken birkaç gruptan biri olduğudur. Diğer grupları nakavta uğratmak gibi bir çabamız yok, hepsine iyi şanslar diliyorum.

“LADY GAGA’NIN FAN’IMIZ OLMASINA SEVİNDİM”
En son Amerikan medyasında epey yer aldınız çünkü Lady Gaga, Iron Maiden hayranıymış, sizin şarkılarınıza dans ediyormuş, hatta en son bir konserinize gelip roadie’lik yapmış...
Evet Florida’daki konserimize geldi. Çok iyi ve çok başarılı bir kadın o. Çok farklı bir tarzı var. Onun bir Iron Maiden fanı olmasına sevindim diyebilirim. Bizim müziğimiz onun müziğinde ne kadar ve nasıl etkili oldu, onu bilmiyorum ama kulisimize girdiğinde iyi bir enerji verdi bize. Nicko ve Bruce ile fotoğraf çektirdi. Roadie’lik yaptığı, enstrümanlarımızı taşıdığı, içki ikram ettiği gibi haberler ise en azından benim bildiğim kadarıyla doğru değil. Sadece bizi izlemeye geldi ve sonrasında kulisimize uğrayıp Nicko ve Bruce ile fotoğraf çektirdi.

Iron Maiden, 21.00–23.00
Slipknot, 18.45–20.00
Alice Cooper, 17.15–18.15
In Flames, 15.45–16.45
Mastodon, 14.15–15.15
Kapı açılışı 12.30
Biletler: VIP-520 TL, Sahne önü- 295 TL, Normal-148 TL1975
Steve Harris, Iron Maiden’ı kurdu. 


1980
Grubun maskotu Eddie, Derek Riggs’in çizdiği ilk single kapağı (Running Free) ile doğdu.

1980
Grupla aynı ismi taşıyan ilk albüm EMI’dan yayımlandı.

1981
Killers albümünün turnesinden sonra Paul Di’Anno kovuldu. Yerine Bruce Dickinson geldi.

1982
The Number of the Beast albümü İngiltere’de bir numara oldu.

1985
Powerslave turnesini belgeleyen Live After Death tüm zamanların en iddialı konser kaydı olarak tarihe geçti.

1988
7. albüm Seventh Son of A Seventh Son İngiltere’de bir numaraya çıktı.

1989
Adrian Smith’in yerine Janick Gers girdi. ‘Bring Your Daughter to the Slaughter’ grubun bir numara olan ilk single’ı oldu.

1992
Fear of the Dark albümü İngiltere’de bir numara oldu. Grubun en çok satan albümüdür.

1992
Şili’deki Katolik Kilisesi grubun konserini iptal etti. Hayranların çıkardığı olaylar sırasında yüzlerce araba yakıldı.

1993
Bruce Dickinson yazarlık ve solo müzisyenlik kariyerine odaklanmak için gruptan ayrıldı.

1994
Uzun süren bir aramadan sonra Wolfsbane’den Blaze Bayley gruba girdi.

1999
Bruce Dickinson ve Adrian Smith gruba geri döndü. Grup üç gitaristle devam etti yoluna.

2000
“Brave New World” albümü çıktı.

2007
Hindistan’da çaldılar. Ülkedeki ilk rock konseri olarak tarihe geçti.

2009
Bruce Dickinson’ın pilotluğunu yaptığı uçaklarıyla çıktıkları dünya turnesi Flight 666 isimli belgesele konu oldu.

2010
‘El Dorado’ single’ı ile en iyi heavy metal performansı dalında Grammy aldı. Grup toplamda 85 milyon albüm sattı.

2011
Ekvator’dan Endonezya’ya dünyanın her yerinde çalan Iron Maiden ilk defa orijinal kadrosuyla Türkiye’de.