Cannes tarihinde ilk, jüri başkanı 2 kişi!

Cannes tarihinde ilk, jüri başkanı 2 kişi!
Cannes tarihinde ilk, jüri başkanı 2 kişi!
13 Mayıs - 24 Mayıs tarihleri arasında 68'incisi düzenlenecek Cannes Film Festivali jürisine Coen kardeşler başkanlık edecek. Jüri başkanlığını iki kişinin üstlenecek olması festival tarihinde bir ilk.

'İhtiyarlara Yer Yok'la Oscar kazanan yönetmen ikili Joel ve Ethan Coen, 68. Cannes Film Festivali’nin jüri başkanlığına seçildi. Filmleri her daim Cannes’ın favorileri arasında yer alan Coen kardeşlerin jüri başkanlığı festival tarihinde de bir ilk. Daha önce jüri başkanlığı iki kişi tarafından paylaşılmamıştı.
Festival düzenleyicileri, Lumiere kardeşlerin sinematografı icadının 120’nci yılı olan 2015’te ‘sinemacı kardeşler’in çalışmalarını anacaklarını belirtti.
İleri Haber 'de (ilerihaber.org) yer alan habere göre hali hazırda çekimleri süren ‘Hail Caesar’ filminin setinde kararı değerlendiren Coenler, “Bütün dünyadan filmleri izleme olanağını kaçırmayız. Cannes bizim kariyerimizin başından beri çok özel bir festival oldu. Jüriye başkanlık edecek olmaz da büyük bir onur zira hayatımızda şimdiye kadar herhangi bir şeye başkanlık etmiş değiliz” açıklamasında bulundu.
Coenler 1987 yapımı 'Bebek Arizona’dan (Raising Arizona) bu yana dokuz kez Cannes’a filmleriyle katılmış, bir Altın Palmiye, iki kez en iyi yönetmen ve bir kez de Jüri Büyük Ödülü ile festivalden dönmüştü. Fransa ’nın Cannes şehrinde düzenlenen festival, bu yıl 13 Mayıs – 24 Mayıs’ta yapılacak.


  ETİKETLER:

  Altın

  ,

  Fransa

  ,

  Film Festivali

  ,

  haber

  ,

  film

  ,

  2015