Cannes'da 18 yıl sonra bir ilk

Cannes'da 18 yıl sonra bir ilk
Cannes'da 18 yıl sonra bir ilk
Sinema dünyasının en prestijli festivali konumundaki 68. Cannes Film Festivali, 18 yıl sonra ilk defa bir kadın yönetmenin, Emmanuelle Bercot'nun 'Standing Tall' filmiyle başladı.

Sinema dünyasının gözünü Fransa Rivierası’na çeviren, binlerce sinema profesyoneli ve 4 bin 500 gazetecinin takip ettiği 68. Cannes Film Festivali dün yapılan açılışla başladı. Milliyet’ten Nil Kural’ın haberine göre bu yıl Cannes’ı 1987’den beri ilk kez bir kadın yönetmenin filmi, Emmanuelle Bercot’nun yönettiği ‘Standing Tall’ açtı. Başrollerinden birinde Fransız sinemasının yıldız oyuncusu Catherine Deneuve’ün olduğu film, sorunlu bir gencin suçla dolu büyüme öyküsünü konu alıyor. Deneuve’ün merhametli bir yargıç rolünde karşımıza çıktığı ‘Standing Tall’, geçen yılın açılış filmi Grace Kelly biyografisi ‘Grace of Monaco’ gibi alay konusu olmasa da festivale güçlü bir başlangıç değildi.

Ardından geleneksel jüri basın toplantısı gerçekleşti. Beşi Fransa’dan olmak üzere 19 filmlik Altın Palmiye ödüllü yarışmayı değerlendirecek jüri basının karşısındaydı. ABD’li harika kardeşler Joel ve Ethan Coen’in başkanlık ettiği jüride İspanyol aktris Rossy de Palma, Fransız aktris Sophie Marceau, İngiliz aktris Sienna Miller, besteci Rokia Traore, Meksikalı yönetmen Guillermo del Toro, Kanadalı yönetmen Xavier Dolan ve aktör Jake Gyllenhaal bulunuyor.


Güçlü yönetmenlerin bir araya geldiği jüride, 9 kez Cannes’da filmleriyle yer alan Coen’ler jüri davetini ilk kez aldıklarında ne hissettiklerini şöyle anlattılar: “Festivale gelip film izleyebileceğimiz ilk sefer olacak diye düşündük.” Del Toro ise resepsiyonlarıyla ünlü festivalin jürisine davet edilince ilk düşüncesini “Bir sürü takım elbise almam gerekecek” sözleriyle tarif etti. Hayatlarında ilk kez jüride bulunan Coen Kardeşler, filmleri sıradan izleyiciler gibi göreceklerini ama fikirlerini savunma kısmını ilk kez deneyeceklerini vurguladılar. Jürinin değerlendirme yöntemi üzerine bir soruya cevap veren Jake Gyllenhaal, “Coenler bizi Joel ve Ethan grubu şeklinde ikiye böldüler, karakterimize göre, seçim hakkımız olmadı. Kim kimin grubunda zamanla anlarsınız” diye espri yaptı.
İnternetin ve teknolojinin gelişmesi hakkında bir soru üzerine Joel Coen, “Arabistanlı Lawrence’ı cep telefonundan izlemekten mi söz ediyorsunuz? Buna hep karşı çıktım. Karanlık salonda film görmenin büyüsü apayrı” dedi. Soğukkanlı ve esprili tavırlarını koruyan Coen Kardeşler ve diğer jüri üyeleri önümüzdeki haftada 19 filmi izleyip değerlendirecek.