Cannes'da şimdilik Türkiye yok

Cannes'da şimdilik Türkiye yok
Cannes'da şimdilik Türkiye yok

Cannes Festivali, Russell Crowe?un oynadığı ?Robin Hood?la açılacak.

12-23 Mayıs'ta yapılacak Cannes Film Festivali'nin yarışma bölümünde Kiarostami, Kitano, Leigh, Mikhalkov, Inarritu gibi ustaların yeni filmleri var. Festivalin şimdilik açıklanan programında Türkiye'den film yok
Haber: MEHMET BASUTÇU / Arşivi

PARİS - Cannes Film Festivali’ni büyük bir transatlantik yolcu gemisine benzetmek yanlış olmaz. Manevra yapması güçtür, zaman alır ama, yine de iri gövdesinden beklenmeyen bir kıvraklıkla değişen rüzgârlara uyum sağlayan bu şatafatlı gemi, bu yıl Cannes limanı açıklarından beklenenden bir hafta önce burnunu gösterdi. 12-23 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek 63. seferinin programı yine alabildiğine geleneksel ama henüz tümüyle kesinleşmiş değil. Son anda gelecek yeni yolcular için de yer ayrılmış.
2000’li yıllarla birlikte gündeme gelen, giderek de yerleşen bu ‘eklemelere açık liste’ uygulaması, bu kez daha da genişlemiş. 15 Nisan günü Paris’te yapılan geleneksel basın toplantısında açıklanan 45 filme, önümüzdeki günlerde 5 ya da 6 film daha ekleneceği resmen duyuruluyor.
2010 seferinin ünlü yolcuları arasında Woody Allen, Stephen Frears ve Oliver Stone yarışma dışı VIP süitlerinde konuk edilecekler. Abbas Kiarostami, Takeshi Kitano, Mike Leigh, Nikita Mikhalkov ve Bertrand Tavernier gibi eski yolcular, Alejandro Gonzalez Inarritu gibi genç ustalar bir kez daha Altın Palmiye sınıfında yolculuk edecekler... Jean-Luc Godard, mütevazı bir yaklaşımla ‘Nerede yer varsa oraya alın beni’ deyiverince, kendini 102 yaşındaki Manoel de Oliveira ve ilk filmlerini gerçekleştiren 4 genç yönetmenle birlikte, Belirli Bir Bakış sınıfının sürprizlerle dolu kamaralarından birinde bulmuş.
Cannes gemisinin yolcuları arasında Türk yönetmenler yok şimdilik. Gezi programı kesinleştiğinde, bir Türk limanına şöyle bir uğranıp uğranmayacağını göreceğiz ama, ufuklar pek te umut verici gözükmüyor...
İranlı yönetmen Jafar Panahi, jürilerden birinde görev almak için resmen davet edilmiş. Jafar Panahi’nin halen İran’da rejime karşı davranmak suçuyla tutuklu olması, Cannes’a gelmesinin güç olacağını gösteriyor. Ama resmen davet gönderilmiş.
Bu arada, Cannes seferine katılamayanlar, ya da limandan bile izleyemeyenler fazla üzülmesin. Festivalin internet sitesi, bu yıl  İngilizce ve Fransızcanın yanı sıra, Arapça, Çince, İspanyolca, Japonca, Portekizce ve Rusça olarak da hizmet verecek!
***
Cannes’a boykot
Dünyanın önde gelen haber ajansları AFP, Reuters , AP festival sırasında görüntü almalarına sınırlama getirilmesi üzerine 63.Cannes Film Festivali’nin basın toplantısını boykot etti. Festival organizatörleri, festivalin yayın haklarını alan ‘Canal Plus’ ve internet ve cep telefonu üzerinden dağıtım hakkını alan ‘Orange’ firmasıyla yapılan anlaşmayı gerekçe göstererek, bu yılki festivalde görsel medyaya bazı sınırlamalar getirildiğini açıklamıştı. (aa)


    ETİKETLER:

    Reuters