Cannes'ın skandalları

Claire Denis'in 'Trouble Every Day' adlı filmi 9 Mayıs'ta başlayan 54'üncü Cannes Film Festivali'nin ilk 'büyük' skandalı oldu.

CANNES - Claire Denis'in 'Trouble Every Day' adlı filmi 9 Mayıs'ta başlayan 54'üncü Cannes Film Festivali'nin ilk 'büyük' skandalı oldu. Galli seks sembolü Beatrice Dalle ile ' Harem Suare'den tanıdığımız Alex Descas'ın rol aldığı filmin önceki akşam gerçekleşen gösteriminden seyirci ve eleştirmenler tabir yerindeyse ağızları açık çıktı.
Jean Luc-Godard'ın 11 yıl aradan sonra teşrifiyle daha da şenlenen festivalin son günlerine yaklaşılırken, Altın Palmiye'nin favorilerinden Michael Haneke'nin 'Piyanist', yarışma dışı bölümde gösterilen Tod Solondz imzalı 'Storytelling' ve Fransız filmi 'Trouble Every Day' otoriteler tarafından bu senenin skandal filmleri olarak nitelendirildi.
Bir kadın, dört erkek
Ancak eleştirmenlerin genel kanısına göre Fransız yapımı 'Trouble Every Day'in yanında, tacize dayalı öğretmen ve öğrenci ilişkilerini detaylı bir şekilde ortaya döken 'Piyanist' ve 'Storytelling' son derece 'masum' kaldı. Yeni evli bir çiftin Paris'teki sıra dışı balayını anlatan filmde, bir kadın ve dört erkeğin 'seks, şiddet ve yamyamlığı da' içeren ilişkileri gözler önüne seriliyor.
Eleştirmenlerin 'skandal' dediği film hakkında yaptığı açıklamalarda yönetmen Denis, gerçek hayatından esinlendiğini "Bu bir rüya gibiydi ya da daha doğrusu kâbus. Annem yanıma gelir, vanilya gibi koktuğumu söylerdi. Gözlerimi kapar, sevgisinden ve ısırıklarından felç olurdum" diyerek dile getiriyor ve 'her annenin bebeğine karşı aşırı sevgisinden doğan bir yeme isteği olduğunu' da sözlerine ekliyor.
Festivalde yaşanan bir diğer önemli
gelişme ise bu yıl yarışmaya 'Orada Olmayan Adam'la katılan Coen Kardeşler'in eleştirmenlerden tam not almasıydı. Filmin başrolündeki Billy Bob Thornton'un ise önümüzdeki yılın En İyi Erkek Oyuncu Oscar'ının sahibi olacağına ise kesin gözüyle bakılıyor. (Kültür Sanat)


  ETİKETLER:

  Altın

  ,

  şiddet

  ,

  Harem