Caravaggio'nun 100 kayıp eseri bulundu

Caravaggio'nun 100 kayıp eseri bulundu
Caravaggio'nun 100 kayıp eseri bulundu

İtalyan sanat tarihçileri Rönesans dönemi ressamlarından Caravaggio’nun henüz ortaya çıkmamış ve bilinmeyen ortalama 100 adet skeç ve resminin bulunduğunu açıkladı. Eserlerin değerinin 700 milyon euro civarında olduğu belirtiliyor.
İtalyan medyasına göre, eskizlerin sanatçının öğrencilik yaptığı dönemlere ait olduğu düşünülüyor. Sanat tarihçisi olan Maurizio Bernardelli Curuz ve Adriana Conconi Fedrigolli Amazon ’da yayımladıkları kitaplarında ressamın önceki çalışmalarını detaylı olarak incelemişlerdi. Yapılan araştırmalar, sanatçının eserlerinin çoğunluğunu skeçlerin oluşturduğunu söylüyor; ancak aralarında çok sayıda resim de bulunuyor. Bu eserlerin çoğu üslubu abartılı bir sanatçı olarak bilinen Simone Peterzano’nun Milano’daki arşivinde bulundu.
Peterzano’nun arşivindeki eserlerde, vücut eskizlerinden dini temalı tablolara kadar farklı tarzda resimler yer alıyor. Gerçek adı Michelangelo Merisi olan Caravaggio 1584 ile 1588 yılları arasında Peterzano ile çalışmıştı ve gençliğinden olan hiçbir resmin sağ kalmadığına inanılıyordu.
Milano Belediyesi ise yaptığı açıklamada eserler hakkında çok dikkatli olunması gerektiğini ifade etti. Basın sözcüsü Elena Conenna, AFP Ajansı’na şunları söyledi: “Çizimler zaten arşivlerde bulunuyordu; ancak bunların Caravaggio’yla bağlantılı olduğunu hiç düşünmedik. Eskizlerin sanatçıya ait olduğunu teyit etmek isteriz; ama tüm olanlar çok tuhaf.”


  ETİKETLER:

  Euro

  ,

  sanat

  ,

  amazon

  ,

  Resim